Diş hekimliği 3.sınıf öğrencilerin preklinikteki periodontal eğitiminde görsel, işitsel ve yazılı araçların öğrenime etkisi
The effect of visual, auditory and written tools on education in the periodontal education of the 3rd grade dentistry students in the preclinic
  1. Tez No: 686708
  2. Yazar: MERVE CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT İNANÇ CENGİZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çalışmamız, 3.sınıf diş hekimliği öğrencileri arasında görsel, işitsel ve yazılı öğrenim materyallerinin öğrencilerin eğitimine katkısını belirlemek amacıyla planlandı. Çalışmamıza, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 3.sınıf öğrencileri dahil edildi. Çalışmaya önceki eğitim hayatında diş yüzey temizliği ve kök yüzey düzleştirmesi ile ilgili herhangi bir pratik uygulama eğitimi almamış 90 öğrenci dahil edildi. Öğrenciler video, broşür ve canlı demonstrasyon olarak üç gruba ayrıldı. İlk olarak öğrencilerin tamamı diş yüzey temizliği ve kök yüzey düzleştirmesi hakkında herhangi bir eğitim almadan, hazırlanan model üzerinde diş yüzey temizliği ve kök yüzey düzleştirmesi işlemi uyguladılar ve daha sonrasında modellerin tüm yüzeyleri fotoğraflanarak alan taraması yapıldı. Sonra 3gruba ayrılan öğrencilerin 1.gruba diş yüzey temizliği ve kök yüzey düzleştirmesi pratik uygulaması ile ilgili broşür verildi, 2.gruba diş yüzey temizliği ve kök yüzey düzleştirmesinin pratik olarak anlatıldığı video izletildi, 3.grupataki katılımcılara model üzerinde canlı demonstrasyon yapılarak diş yüzey temizliği ve kök yüzey düzleştirme eğitimi verildi. Farklı öğretim teknikleri uygulanan 3 grup hazırlanan modeller üzerinde diş yüzey temizliği ve kök yüzey düzleştirmesi işlemi uyguladı. Öğrencilerin uygulamalarından sonra modeller toplanıp fotoğraflandı ve çekilen fotoğraflar üzerinden alan taraması yapıldı. Araştırma sonucuna göre, broşür ve video grubu arasında anlamı bir fark görüldü. Video grubundaki öğrenciler broşür grubuna göre daha başarılı bulundu. Video ve canlı demonstrasyon grupları arasında anlamlı bir fark görülmedi. Özellikle pandemi döneminde videonun periodontoloji eğitimindedaha sık yer verilmesi gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Our study was planned to determine the contribution of visual, auditory, and written learning materials to students' education among 3rd-grade dentistry students. Third-year students of Zonguldak Bülent Ecevit University Faculty of Dentistry were included in our study. The study included 90 students who had not received any practical training on scaling and root planing in their previous education. Students were divided into three groups as video, brochure, and live demonstration. (n=30 ınead group) First of all, all of the students applied toscaling and root planing on the prepared model, without receiving any training onscaling and root planing. Then, a brochure about the practical application ofscaling and root planing was given to the first group of the students. The 2nd group watched a video in whichscaling and root planing were explained practically. Participants in the 3rd group were given training onscaling and root planing by performing a live demonstration of scaling and root planing on the model. After different education methods each groups of students applied scaling and root planning on their prepared models. And each models than collected and photographed. Photographs that taken from models were scanned with a field scan programme. According to our study results, a significant difference was observed between-educated groups especially in the brochure and the video group. Students in the video group were found to be more successful than the brochure group. There were no significant differences between the video and live demonstration groups. We think that the active use of video in dentistry education will be effective. Additionally, in these pandemic times education via video online maybe beneficial in periodontal practice.