Pedodonti kliniğinde koruyucu uygulamalara yönelik hazırlanan elektronik performans destek sisteminin etkililiğinin incelenmesi
Investigation of the efficiency of the electronic performance support system prepared for protective applications in pedodontic clinic
  1. Tez No: 827727
  2. Yazar: BUĞSE ŞAKI ÇINARCIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN ERSİN, DOÇ. DR. ONUR DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Amaç : Bu çalışmanın amacı diş hekimliği lisans 4. Sınıf öğrencilerinin Pedodonti uygulamalı klinik eğitimlerinde kullanılan mobil performans destek sisteminin (MPDS) başarısının, öğrencilerin klinik performans ve sisteme yönelik teknoloji kabulleri üzerine etkilerinin değerlendirilmesidir. Yöntem : Araştırma Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı'nda gerçekleştirildi. MPDS'nin öğrencilerin klinik performanslarına etkisini incelemek amacıyla zaman serili yarı deneysel desen kullanıldı. Katılımcıların sisteme yönelik teknoloji kabullerini incelemek amacıyla ise son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanıldı. Araştırmaya Pedodonti klinik uygulamalı eğitime katılan 95 4. sınıf öğrencisi katıldı. Kontrol grubu, mevcut klinik uygulamalı eğitimde herhangi bir değişken manipüle edilmeden devam ederken, deney grubundaki öğrencilere MPDS aracılığıyla performans desteği sunuldu. Deney süresince tüm öğrencilerin klinik performansları değerlendirmek için araştırmada geliştirilen analitik dereceli puanlama anahtarı (DPA) kullanıldı. Öğrencilerin klinikte uyguladıkları ağız bakım eğitimi, flor jel uygulaması, non-invaziv fissür örtücü uygulaması, invaziv fissür örtücü uygulaması, cam iyonomer fissür örtücü uygulaması ve koruyucu rezin restorasyon uygulaması DPA kullanılarak değerlendirildi. Klinik eğitim sonunda tüm öğrencilerin MPDS'ye yönelik kabullerini değerlendirmek amacıyla teknoloji kabul ölçeği uygulandı. MPDS'nin kullanıldığı süre boyunca sistem etkileşim kayıtları tutuldu ve toplanan veriler SPSS 25.0 programı ile istatistiksel analizleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim : The aim of this study is to evaluate the effects of the success of the mobile performance support system (MPDS), which is used in the pedodontics applied clinical training of 4th year dentistry undergraduate students, on the clinical performance and technology acceptance of the system. Method : The research was carried out at Ege University Faculty of Dentistry, Department of Pedodontics. A time-series quasi-experimental design was used to examine the effect of MPDS on students' clinical performance. In order to examine the technology acceptance of the participants towards the system, a quasi-experimental design with a post-test control group was used. 95 4th grade students who participated in Pedodontics clinical practical training participated in the study. While the control group continued without manipulating any variable in the current clinical practical training, the students in the experimental group were provided with performance support through MPDS. An analytical rubric (DPA) developed in the research was used to evaluate the clinical performance of all students during the experiment. Oral care education, fluorine gel application, non-invasive fissure sealant application, invasive fissure sealant application, glass ionomer fissure sealant application and protective resin restoration application applied by the students in the clinic were evaluated using DPA. The technology acceptance scale was applied to evaluate the acceptance of all students towards MPDS at the end of the clinical training. System interaction records were kept while MPDS was used, and statistical analysis of the collected data was performed with the SPSS 25.0 program.