Öğrencilerin iletişim becerileri ve motivasyonel görüşmenin önemi konusundaki farkındalığının araştırılması: Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi örneği
Investigation of students' awareness regarding importance of communication skills and motivational interviewing: Example of Ege University Faculty of dentistry
  1. Tez No: 739963
  2. Yazar: SEVGİ PEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN GÜLSÜM BUDUNELİ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi öğrencilerinin iletişim becerileri ve motivasyonel görüşme konusundaki farkındalıklarının ve bu becerileri kazanma eğilimlerinin ortaya konulması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamızda, Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde öğrenim gören 3.,4. ve 5. sınıf öğrencilerine 22 soru içeren anket iletildi.“Online Anketler”alt yapısı kullanılarak sanal hale getirilen anket formu öğrencilere bağlantı aracılığıyla ulaştırıldı ve gönüllü öğrencilerin doldurması istendi. Anketin ilk bölümünde katılımcıların demografik özelliklerine yönelik 2 soru, ikinci bölüm olan önem başlığı altında öğrencilerin iletişim becerileri ve motivasyonel görüşme konusundaki farkındalıklarını değerlendirmeye yönelik 10 soru ve son bölüm olan istek başlığı altında ise öğrencilerin iletişim becerileri ve motivasyonel görüşmeyi kazanma eğilimlerini değerlendirmeye yönelik 10 soru yer aldı. Anketten elde edilen tüm veriler SPSS analiz programı (SPSS Inc. version 21 IBM, Chicago, ABD) kullanılarak istatistiksel olarak değerlendirildi. Gruplar arası karşılaştırmalarda Kruskal Wallis testi, tekrarlayan ölçümler için ise Wilcoxon testi kullanıldı. Likert ölçeği kullanılarak belli bir parametreyi ölçen anket sorularının ortalamaları alındı. Elde edilen bağımlı değişkenler (isteklilik ve önem derecesi) ile bağımsız değişkenler (okuduğu sınıf ve cinsiyet) arasındaki ilişki doğrusal regresyon analizi ile tespit edildi. Bağımlı değişkenler arasında korelasyonu belirlemek için Spearman Rho korelasyon testi uygulandı. İstatistiksel anlamlılık için üst sınır 0,05 olarak alındı. Bulgular: Toplam 301 öğrencinin yer aldığı çalışma grubumuzun %59,5'ini kadın katılımcılar oluşturmaktayken %27,9'u 3. sınıfta, %34,2'si 4. sınıfta, %37,9'u ise 5. sınıfta öğrenim görmekteydi. Anketimizdeki“Önem”ve“İstek”bağımlı değişkenleri arasında anlamlı bir pozitif ilişki tespit edildi. Kızlarda ve 4. sınıf öğrencilerinde“Önem”ve“İstek”arasındaki ilişki diğer gruplara göre daha olumlu bulundu. Öğrencilerimizin çoğunluğu motivasyonel görüşmenin, ağız bakımı alışkanlıklarını değiştirmede (%93,7), stresle baş etmede (%78,7), tütün ürünü tüketimini azaltmada (%39,5), alkol tüketimini azaltmada (%34,9) ve diyet alışkanlıklarını değiştirmede (%65,1) faydalı olabileceğini düşünmektedir. Katılımcılarımızın çoğunluğu (%61,8) iletişim becerilerine yönelik eğitimin“3.sınıf”ta verilmesini tercih etmekteyken, %56,8'i iletişim tekniklerini öğrenmek için en iyi yolun“Teorik ders ile birlikte pratik uygulama dersi”olduğunu düşünmektedir. Öğrencilerimizin motivasyonel görüşme ve iletişim tekniklerini kullanmaya yönelik hissettiği başlıca iki engel hastaya bağlı kişisel faktörler ve zaman sınırlaması olmuştur. Sonuç: Bulgularımız, öğrencilerimizin iletişim becerileri ve motivasyonel görüşmenin öneminin farkında olduklarını ve bu becerileri kazanma konusunda istek duyduklarını göstermiştir. Öğrencilerin iletişim becerilerine yönelik olumlu görüşler sergilemeye devam etmeleri ve kazandıkları becerileri uygulayabilmeleri için diş hekimliği müfredatında düzenlemeler yapılması ve öğrencilere hastaları ile verimli bir iletişim sağlamaları için tedavi süresi esnekliği tanınması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this survey was to reveal Ege University Faculty of Dentistry students' awareness about communication skills and motivational interviewing and their tendency to acquire these skills. Material and Method: Students from 3rd,4th, and 5th grade were requested to fill out the questionnaire that includes 22 questions. The questionnaire, made virtual using the“Online Questionnaires”infrastructure, was sent to the students via a link. The first part of the questionnaire included two questions about the demographic characteristics of the participants, the second part under the title of importance, included 10 questions to evaluate students' awareness of communication skills and motivational interviewing, the last part under the title of demand, included 10 questions to evaluate students' tendency to gain communication skills and motivational interviewing. The findings were analysed was performed using SPSS software (SPSS Inc. version 21 IBM, Chicago, ABD). The averages of the survey questions measuring a certain parameter were calculated using a Likert scale. The relationship between the dependent variables and the independent variables was determined by linear regression analysis. Spearman Rho correlation test was used to determine the correlation between dependent variables.