Kocaeli Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 2. 3. 4. ve 5. sınıf öğrencilerinin lastik örtü (rubber dam) hakkındaki farkındalıklarının ve kullanım eğilimlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the awareness and usage tendencies of 2nd, 3rd, 4th and 5th grade students of Kocaeli University Faculty of Dentistry about rubber dam
- Tez No: 876476
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK EMRE ÖZEL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmanın amacı, Kocaeli Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 2., 3., 4. ve 5. sınıf öğrencilerinin Lastik örtü (Rubber Dam) hakkındaki farkındalıklarının ve kullanım eğilimlerinin incelenmesidir. Çalışmamızda, Kocaeli Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 2., 3., 4. ve 5. sınıf öğrencilerine anket uygulanmıştır. Ankette öğrencilere sosyodemografik özellikleri, Diş Hekimliği Fakültesini kazanmadan önce Lastik örtü (Rubber Dam) hakkında bilgi sahibi olup olmadıkları, lisans öğrenimleri sırasında öğrendikleri Lastik örtü bilgileri, meslek hayatlarına geçecekleri zaman Lastik örtü ile tedavi yapma istekleri, en çok hangi tip Lastik örtü çeşitlerini kullandıkları, hasta-hekim ilişkisi açısından Lastik örtünün tedaviye etkisi, en çok hangi Lastik örtü (Rubber Dam) uygulama tekniğini kullandıklarına dair sorular yöneltilmiştir. Anket sonuçları rakamsal ve yüzdelik olarak verilmiştir. Anket sonuçları arasındaki ilişkileri saptamak amacıyla Pearson kikare testi, Yates' kikare testi ve Monte Carlo kikare testi kullanılmıştır. Ankete 374 öğrenci katılmıştır. Katılan öğrencilerin 148'i erkek, 226'sı kadındır. Katılım sağlayanlardan; 87'si 2. sınıf, 91'i 3. sınıf, 92'si 4. sınıf ve 104'ü 5. sınıf öğrencisidir. Öğrencilerin Lastik örtü ile tedavi yaklaşımına olumlu baktıkları saptanmıştır. Yaptığımız araştırma sonucunda Lastik örtünü kullanımının yükseliş gösteren bir ivme ile kullanımında artış olacağı beklentisindeyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the awareness and usage tendencies of Kocaeli University Faculty of Dentistry 2nd, 3rd, 4th and 5th grade students about Rubber Dam. In our study, a questionnaire was applied to Kocaeli University Faculty of Dentistry 2nd, 3rd, 4th and 5th year students. In the questionnaire, the students were asked about their sociodemographic characteristics, whether they had information about Rubber Dam before they entered the Faculty of Dentistry, the Rubber Dam information they learned during their undergraduate education, their desire to treat with Rubber Dam when they will start their professional life, which types of Rubber Dam they use the most, the effect of Rubber Dam on the treatment in terms of patient-physician relationship, which Rubber Dam application technique they use the most. The results of the questionnaire are given in numbers and percentages. Pearson chi-square test, Yates' chi-square test and Monte Carlo chi-square test were used to determine the relationships between the survey results. 374 students participated in the survey. Of the participating students, 148 were male and 226 were female. Of those who participated; 87 were 2nd grade, 91 were 3rd grade, 92 were 4th grade and 104 were 5th grade students. It was determined that the students had a positive attitude towards the treatment approach with rubber dam. As a result of our research, we expect that the use of the rubber dam will increase with an increasing momentum.