The role of intergenerational transmission on the decision-making process of voluntary childlessness
Gönüllü çocuksuzluğu karar verme sürecinde kuşaklararası aktarımın rolü
- Tez No: 686717
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ILGIN GÖKLER DANIŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TED Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmanın amacı, gönüllü olarak çocuk sahibi olmamayı kararı verme sürecinde kuşaklar arası aktarımın nasıl bir rolü olduğunu araştırmaktır. Evli Türk çiftlerin yaşadıkları deneyimler nitel araştırma yoluyla değerlendirilmiştir. Genogram, nesiller arası aktarımın rolünü incelemek için bir değerlendirme aracı olarak kullanılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşmeler, üçü yurt dışında yaşayan on üç evli çiftle yapılmıştır. Veri toplama, analizler ve teori oluşturma, süreçleri değerlendirmek için gömülü teori aracılığıyla yapılmıştır. MAXODA kullanılarak yapılan analizlere göre, a) Tekrarlayan senaryoların kaynağı olarak aile faktörleri, b) Nesiller arası süreksizlik: Değişen senaryolar olarak çocuk merkezli yaşama sosyal normunu kırma ve son olarak, c) Modern dünya çocuk sahibi olmak ciddi bir şekilde düşünülmesi gereken bir karardır olmak üzere üç ana kategori ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak, kuşaklararası arası aktarım ve süreksizlik, fiziksel/psikolojik ve genetik faktörler, değerler, ebeveynlik stratejileri, erken çocukluk deneyimleri ve toplumsal normlar gönüllü çocuksuzluğu karar verme sürecini etkiler.
Özet (Çeviri)
The current study aims to investigate how intergenerational transmission has a role in the decision-making process of voluntary childlessness. The lived experiences of married Turkish couples were assessed through qualitative research. Genogram was used as an assessment tool to examine the role of intergenerational transmission. Semi- structured interviews were conducted with thirteen married couples, three of whom are living abroad. Data collection, analyses, and theory building were conducted based on grounded theory to assess processes. According to analyses done using MAXODA, three major categories has emerged which are (a) Family factors as a source of repetitive scenarios, (b) Intergenerational discontinuity: Breaking the social norm of child-centered living as changed scenarios and (c) Having a child in the modern world is a decision that needs serious consideration. To conclude, intergenerational transmission and discontinuity affect the decision-making process of being voluntary childless through the ways of physical/psychological and genetic factors, values, parenting strategies, early childhood experiences, and societal norms.