Kazakistan'da gençlik dizilerinin sosyal öğrenme bağlamında analizi
Analysis of youth sequences in Kazakhstan in the context of social learning
- Tez No: 686745
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERT GÜRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Medyadaki teknolojinin ilerlemesiyle televizyon ürünleri kamusal yaşamda etkin bir konuma ulaşmakta; izleyiciler tarafından ilgi çekici olmaktadır. Televizyon dizilerinin sayısının artması, televizyon ürünlerinin toplum üzerindeki etkisini inceleme ihtiyacını ortaya çıkarmaktadır. Bu ihtiyaç kapsamında bu çalışmada, Kazakistan'da yayımlanan gençlik dizileri sosyal öğrenme bağlamında ele alınmış; bu dizilerin gösterdiği sosyal ve kültürel etkiler belirlenmeye çalışılmış; televizyonun ve televizyon dizilerinin toplum üzerindeki etkisi, kültür ve davranış açısından değerlendirilmiştir. Kazakistan'da yayımlanan pek çok gençlik dizisi, farklı ülkelerde sunulan dizilerden uyarlanmaktadır. Bu çalışmada, İngiliz yapımından uyarlanan 'Kesişme' dizisi ile Kazakistan yapımı olan 'Jaina' dizileri sosyal bağlamdaki kültürel değerler ile ele alınmaktadır. Araştırmanın amacına paralel olarak, söz konusu gençlik dizilerinin kültürel anlatı yapısı sosyal bağlamları içerisinde bir söylem analizi olarak belirlenmektedir. İki dizi karşılaştırıldığında uyarlama dizi olan 'Kesişme' ile Kazakistan yapımı olan 'Jaina' arasında sosyo-kültürel farklılıklar olduğu gözlemlenmiştir. Yapılan söylem analizlerinden elde edilen bulgulara göre Kazakistan yapımı olan 'Jaina' dizisinde Kazakistan sosyo-kültürel ögeleri yer alırken uyarlama bir yapım olan 'Kesişme' dizisinde Kazakistan kültürel ögelerinin diziye adapte edilmeye çalışıldığı; farklı kültürlerin etkisinin bulunduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
With the advancement of technology in the media, television products reach an effective use in public life; it is attracted by the audience. The increasing number of television series is making it clear for television viewing in the gut. This need has been addressed in the market in the context of social learning for youth television series broadcasted in Kazakhstan; The social and effects of these series have been tried to be determined; The influence of television and television series on the culture and the entertaining way has been evaluted. Many youth TV series broadcast in Kazakhstan are adapted from different television series. This head, 'Intersection' series adapted from British production and 'Jaina' series made in Kazakhstan are handled with cultural values in social context. In parallel with the purpose of the research, the cultural narrative social contexts of the mentioned youth series are determined as a science analysis. It has been observed that there are socio-cultural elements differences between the two series of adaptation 'Intersection' and Kazakhstan made 'Jaina'. According to the findings obtained from the discurse analysis, while socio-cultural elements are included in the Kazakh TV series 'Jaina', the adaptation 'İntersection', which is an adaptation of the cultural elements of Kazakhstan, are tried to be adapted to the series;The influence of different cultures was observed.