Problem-solving processes of mathematically gifted and non-gifted students
Matematikte üstün yetenekli ve üstün yetenekli olmayan öğrencilerin problem çözme süreçleri
  1. Tez No: 686746
  2. Yazar: YASEMİN SİPAHİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN KÜRŞAT ERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Çalışmanın amacı farklı özel ve devlet okullarında beşinci sınıfa devam eden yedi matematikte üstün yetenekli, yedi başarılı ve altı ortalama öğrencinin problem çözme stratejilerini ve aşamalarını incelemektir. Araştırmanın katılımcıları amaçlı örneklem yöntemiyle Türkiye'nin batısında yer alan bir şehirden gönüllü olarak katılımak isteyenler arasından seçilmiştir. Çalışma, nitel durum çalışması olarak tasarlanmıştır. Veriler, altı matematik problemini içeren kinik göreve dayalı görüşmeler, araştırmacı alan notları ve öğrencinin çözüm kağıtları aracılığıyla toplanmıştır. Tüm görüşmeler ses kaydına alınmıştır. Her bir problemi çözerken Polya (2004)'nın problem çözme aşamalarını ve problem çözme stratejilerini kullanım durumlarını belirlemek amacıyla katılımcıların gözlem formları, çözüm kağıtları ve ses kayıtları analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçları üç grubun da problem çözme aşamaları ve stratejilerinin kullanımı ve kullanım biçimi bakımından farklılaştığını göstermiştir. Matematikte üstün yetenekli öğrenciler problem çözme aşamalarını kulanma açısından en çok girişimde bulunan grup olmuştur. Başarılı ve ortalama öğrenciler problem çözme aşamalarını sıralı olmayan şekilde uygularken matematikte üstün yetenekli öğrenciler aşamaları sıralı bir şekilde uygulamışlardır. Aynı zamanda matematikte üstün yetenekli öğrenci grubu en çok problem çözme stratejisini kullanan ve bu stratejileri en verimli şekilde kullanan grup olmuştur. Farklı bir bakış açısını benimseme stratejisi ve canlandırma ya da simülasyon stratejisi matematikte üstün yetenekli öğrenciler tarafından en çok tercih edilen ve en verimli kullanılan strateji olurken akıl yürütme stratejisi en çok başarılı ve ortalama öğrenciler tarafından kullanılmıştır. Öte yandan akıl yürütme stratejisi başarılı öğrenciler tarafından en verimli şekilde kullanılan strateji olmamıştır. Matematikte üstün yetenekli öğrenciler problem çözme stratejisini kullanırken genelleme yapma ve problemdeki tüm durumlara dikkat ederek stratejiyi uygulamada en başarılı grup olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the use of problem-solving phases and strategies of seven mathematically gifted, seven successful, and six average students attending fifth-grade in different public and private schools. The participants were selected through purposeful sampling among those who volunteered to participate in the study in a city in Western Turkey. The study was designed as a qualitative case study. Data were collected through clinical task-based interviews that included six problems, researchers' field notes, and students' solution sheets. All sessions were audio-recorded. Participants' observation forms, solution sheets, and voice recordings were analyzed to determine the problem-solving phases suggested by Polya (2004) and strategies used as they attempted to solve each problem. The results showed that three groups of participants varied concerning the use and style of problem-solving phases and problem-solving strategies. Mathematically gifted students presented a higher number of attempts in applying problem-solving phases. They applied the phases sequentially while successful and average students applied them as not sequentially. Mathematically gifted students were also observed as using problem-solving strategies most and most efficiently. Adopting a different point of view and acting it out or simulation strategies were the most preferred and effectively used strategies by them while logical reasoning was the most used strategy by successful and average participants. However, logical reasoning was not utilized most effectively by the successful students. Mathematically gifted students were the most successful group in generalization and considering all conditions in a problem when using a problem-solving strategy.