Consumer acceptance of cryptocurrency: Integrating amount of information, trust and risk into the technology acceptance model
Kripto paranın tüketici kabulü: Bilgi miktarı, güven ve riskin teknoloji kabul modeline entegrasyonu
- Tez No: 686747
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUMEYRA DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amerikan doları ve İngiliz sterlininin birinci dünya savaşı sonrasında rezerv para olma durumları altın standardının reddedilmesine yol açmıştır. Böylece 1930lu yılların başında Amerikan doları merkez bankaları arasındaki işlemler için altına dönüştürülebilen tek rezerv para birimi haline gelmiştir. İkinci dünya savaşı sırasında 1944 yılında Bretton Woods sistemi altın standardına sahip finansal sistemin yapısını değiştirmiştir. Kripto para birimi, önemli bir ticaret varlığı haline gelmiş ve son birkaç on yılda yaygın olarak kullanılmıştır. Günümüz dünyasında kabul gören mali düzen, küresel mali işlemlerin gözden geçirilmesini ve yeniden yapılandırılmasını gerektirmektedir. Bu nedenle küresel finansal sistem için başka bir güncelleme eşiğine ulaşılmıştır. Bu tez çalışmasının amacı, kripto para biriminin tüketicinin kabulünü, teknolojik kabul modeline dayalı olarak bilgi miktarı, güven ve risk entegrasyonu açısından incelemektir. Çalışma özellikle katılımcıların sosyodemografik özellikleri açısından algılanan risk, bilgi miktarı, satın alma niyeti, güven, algılanan kullanım kolaylığı ve algılanan iştah boyutları arasındaki ilişkileri belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda son yıllarda yapılan nicel ve nitel çalışmalar incelenir. Çalışma verilerini toplamak için yedi bölümden oluşan bir anketten yararlanılmıştır. Ankette yer alan 6 çalışma değişkeni ve katılımcıların sosyodemografik özelliklerine ilişkin verileri toplamak için toplam 522 katılımcı anketlerdeki soruları cevaplamıştır. Katılımcılardan anketteki maddelere bir çevrimiçi veri toplama platformu üzerinden yanıt vermeleri istenmiştir. Toplanan veriler daha sonra istatistiksel analiz programı AMOS tarafından istatistiksel analiz araçlarına dayalı olarak analiz edilmiştir. Değişkenler arasındaki ilişkiler, ortalama, standart sapma, p değeri, korelasyon katsayıları ve sosyodemografik konuların diğer değişkenler açısından karşılaştırılmasını içeren istatistiksel analizler yapılmıştır. Son bölümde önemli bulgular tartışılmış ve önceki çalışmaların sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The US dollar and the British pound became reserve money after the First World War, which led to the rejection of the gold standard. Consequently, in the early 1930s, the US dollar became the only reserve currency unit that can be converted into gold for transactions between the nation's central banks. During the Second World War, in 1944, the Bretton Woods system changed the structure of the financial system with the gold standard. Cryptocurrency has been an important trade entity and widely been used in the last few decades. The recognized financial order in modern world requires review and restructuring of global financial transactions. That is why another update threshold has been reached for the global financial system. Future of the cryptocurrency is expected to dominate global economy; therefore, people should be acknowledged about the new types of financial tool. The purpose of this study is to investigate consumer acceptance of cryptocurrency through integrating amount of information, trust and risk into the technological acceptance model. Specifically, the study aims to identify relationships between perceived risk, amount of information, intention to purchase, trust, perceived ease of use, and perceived usefulness dimensions in terms of sociodemographic features of the participants. In this context, quantitative and qualitative studies conducted in recent years are examined. A questionnaire with seven sections were utilized to collect the study data. A total of 522 participants responded the questionnaire which included six study variables and sociodemographic characteristics of the participants. Participants responded the items on the questionnaire via online data collection platform. The collected data were later analyzed based on the statistical analysis tools by a statistical analysis program, AMOS. The relationships between the variables were identified with statistical figures including mean, standard deviation, p-value, correlation coefficients, and comparison of sociodemographic issues in terms of other variables. In addition, important findings are discussed and compared with the results of previous studies.