Edhemî'nin Deh Hitâb adlı eseri (inceleme – metin)
Edhemî's Deh Hitâb (text – analysis)
  1. Tez No: 686762
  2. Yazar: MUHAMMED FURKAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜZELYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fars Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu çalışmamızda Kanuni Sultan Süleyman dönemi şâirlerinden Edhemî'nin Deh Hitab adlı mesnevisini konu edindik. Bu mesnevinin Hacı Selim Ağa Yazma Eser Kütüphanesi Hüdai Efendi Koleksiyonu 1314 demirbaş numarasıyla kayıtlı tek nüshasını şekil ve içerik bakımından inceledik. Dört bölümden oluşan çalışmamızın giriş bölümünde bir nazım şekli olarak mesnevi türünü ele alıp şekil ve muhteva yönünden inceledik. Ardından çalışmamızın ilk bölümünde Edhemî'nin yaşadığı 16. yy. Osmanlı Sahası'nda mevcut siyasi ve edebi durumu aktardık. İkinci bölümde hayatı hakkında neredeyse hiçbir kaynakta bilgi bulunmayan Edhemî hakkında derinlemesine araştırma yaptık ve değerlendirmelerimizle birlikte elde ettiğimiz sonuçları aktardık. Üçüncü bölümde üzerinde çalışma yaptığımız nüsha ile ilgili bilgileri verdikten sonra Deh Hitab isimli mesneviyi inceledik. Dördüncü bölümde ise eserin metnine yer verip gerekli görülen yerlerde metin tamirini gerçekleştirdik.
Özet (Çeviri)
In this study, we have discussed the masnavi named Deh Hitab of Edhemi, one of the poets of the period of Suleiman the Magnificent. We examined the only one copy of this masnavi registered with the inventory number 1314 in the Hudai Efendi Collection of the Hacı Selim Aga Manuscript Library in terms of form and content. In the introductory part of our study, which consists of four chapter, we discussed the masnavi genre as a verse form and examined it in terms of form and content. Then, in the first chapter of our study, the 16th century, when Edhemî lived. We conveyed the current political and literary situation in the 16th century Ottoman Area. In the second chapter of our work, we conducted an in-depth research on Edhemî, who has no biography information about his life in the any source, and conveyed the results we obtained together with our evaluations. In the third chapter, after giving information about the manuscript that we are working on, we analyzed the masnavi of named Deh Hitab. In the fourth part, we included the text of the manuscript work and the repaired the text of manuscript where necessary.