Eş'arilikte iman amel ilişkisi
The relationship of faith and deed Asharism
  1. Tez No: 686767
  2. Yazar: FETHİ DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VECHİ SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
İtikadî mezheplerin oluşum sürecine etki eden olaylar ve düşünce farklılıkları gerek İslam tarihini konu edinen kitaplarda gerekse mezhep ve kelam tarihi kitaplarında çokça ele alınarak işlenmiştir. Bunun yanında spesifik anlamda sadece bir tek mezhebin bir görüşü üzerinde yoğunlaşan çalışmalar da vardır. Bu çalışma bu bağlamda Eş'arîliğin iman-amel yaklaşımı üzerinde durmaktadır. Hz. Peygamber hayattayken ortaya çıkan ihtilaflar ona sorularak çözüme kavuşturuluyordu. Onun vefatından sonra meydana gelen ihtilaflar naslara dayanan değişik görüşlerin oluşmasına zemin hazırlamıştır. Bu tartışmalardan biri de imanamel ilişkisidir. Farklı mezhepler açısından değerlendirmeye tabi tutulmuş olan bu meselenin ortaya çıkışı Sıffîn savaşında Haricilerin, savaşa katılan herkesi 'kafir' ilan etmesiyle ortaya çıkmıştır. Burada amel imanla aynileştirilirken bunlara karşı ortaya çıkan Mürcie, aksi bir kanaatle, küfürle beraber taatın faydası olmadığı gibi imanla beraber mâsiyetin imana zarar vermeyeceğini ileri sürerek ameli, imandan sonra ikinci planda değerlendirmişlerdir. Amel meselesinin kişiyi ne kafir ne de mü'min yaptığını beyan eden Mu'tezile ise büyük günah kabul edilen ameli işleyenlerin iman ile küfür arasında bir mertebede olduklarını dile getirmiştir. Bu uç yaklaşımlar yerine daha orta bir yol tutan Eş'arîler ise iman mefhumunu kalbin tasdiki olarak ele alarak imanın, doğası gereği inanılması gerekli olan hususlar noktasında artma ve eksilmeyi kabul etmediğini savunmuşlardır. Çünkü iman, mahiyeti itibariyle tasdikten ibarettir. Buna karşın Eş'arîlerin bir çok alimine göre iman keyfiyet yönüyle artıp eksilebilir.
Özet (Çeviri)
The events and differences of thought that affected the formation process of the religious sects were discussed in both books on the history of Islam and on the history of sects and Islamic theology. There are also studies that specifically focus on one view of a single sect. In this context, this study focuses on the belief-deed approach of Ash'arism. Conflicts that arose when the holy Prophet was alive were resolved by asking him. The disputes that occurred after his death paved the way for the formation of different opinions. One of these discussions is the relationship between faith and deeds. The emergence of this issue, which has been evaluated in terms of different sects, emerged in the Battle of Siffin, when the Kharijites declared everyone who participated in the war as 'infidel'. Here, while deeds are identified with faith, Murcie, who came up against them, argued that obedience together with blasphemy is not beneficial and that civilization does not harm belief together with belief and evaluated deeds in the second place after belief. Mu'tazile, who declared that the issue of deed is neither an unbeliever nor a believer, stated that those who do deeds that are considered major sins are at a level between belief and unbelief. The Ash'ari, who are among the Ahl al-Sunnah sects and who take a more middle way instead of these extreme approaches, take the notion of belief as a confirmation of the heart and do not accept the increase and decrease in terms of the matters that must be believed by the nature of belief. Because belief consists of confirmation by its nature. On the other hand, according to many scholars of the Ash'ari, belief may increase or decrease in terms of arbitrariness