Kredi kartı kullanımının belirleyicileri: Ondokuz Mayıs Üniversitesi öğrencileri üzerine bir araştırma
Determinants of credit card use: A research on Ondokuz Mayis University students
  1. Tez No: 686769
  2. Yazar: ELİF ATAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DURMUŞ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bireylerin artan istek ve ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla çeşitli ödeme araçlarına ihtiyaç duyulması, kartlı ödeme sistemleri sektörünün ortaya çıkmasına ve hızla büyümesine katkı sağlamıştır. Ödeme araçları içinde en fazla büyüme kredi kartı piyasasında görülmüştür. Kredi kartlarını bu kadar geniş kitlelerin tercih etmesi, bilinçsiz tüketim ve aşırı kart kullanımı riskini de beraberinde getirmiştir. Bilinçsizce yapılan kredi kartı kullanımı özellikle gençler ve yetişkinler arasında büyük bir sorun halini almıştır. Bu araştırma üniversite öğrencileri arasında hızla yayılan kredi kartı kullanımının boyutlarıyla, gençleri kart kullanmaya ve borçlanmaya iten faktörleri araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın ilk kısmında anket yöntemi kullanılarak Ondokuz Mayıs Üniversitesi öğrencilerinin kredi kartı sayısını ve kart kullanımını etkileyen faktörler incelenmiş; ikinci kısmında kompülsif satın alma, finansal refah düzeyi ve borca karşı tutumun kredi kartı kullanımıyla ilişkisi analiz edilmeye çalışılmıştır. Veri analizi AMOS ve SPSS programı kullanılarak yapılmıştır. Analizler YEM modeli, frekans analizi, bağımsız örneklem t testi, One-way Anova analizi, Bonferonni testi ve Tamhane testi ile yapılmıştır. Analiz sonucunda kompülsif satın almanın kredi kartı kullanımını etkilediği, kredi kartı kullanımının ise hem finansal refah üzerinde hem de borca karşı tutum üzerinde etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Bu bulgulara ek olarak borca karşı tutumun finansal refah düzeyini etkilediği görülmüştür. Ayrıca öğrencilerin aylık gelir, yaş, fakülte, sınıf, burs alıp almama durumları gibi demografik ve sosyo-ekonomik özellikler ile kredi kartı sayısı ve kart kullanım sıklığı arasında anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Son olarak, sonuç ve öneriler kısmı ile tez çalışması tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The need for various payment instruments in order to meet the increasing demands and needs of individuals has contributed to the emergence and rapid growth of the card payment systems sector. Among the payment instruments, the highest growth was seen in the credit card market. The preference of such large masses of credit cards brought the risk of unconscious consumption and excessive use of cards. Unconscious use of credit cards has become a major problem, especially among adolescents and adults. This study was conducted to investigate the dimensions of the rapidly spreading credit card use among university students and the factors that push young people to use cards and borrow. In the first part of the study, the factors affecting the number of credit cards and card usage of Ondokuz Mayıs University students were examined using the questionnaire method; in the second part the relationship between compulsive purchasing, financial well-being, and attitudes towards debt and credit card use is analyzed. Data analysis was done using AMOS and SPSS program. Analyzes were performed using SEM model, frequency analysis, independent sample t test, One-way Anova analysis, Bonferonni test and Tamhane test. As a result of the analysis, it was observed that compulsive purchasing affects the use of credit cards, while the use of credit cards has an effect on both financial well-being and attitude towards debt. In addition to these findings, it has been observed that the attitude towards debt affects the level of financial well-being. In addition, a significant difference was found between the demographic and socio-economic characteristics of the students' such as monthly income, age, faculty, class, whether or not they received scholarship, and the number of credit cards and the frequency of card usage. Finally, the thesis study has been completed with the results and recommendations part.