Spil Dağı Milli Parkı'nda (Manisa) zerkonid akarların (Acari, Mesostigmata, Zerconidae), ekolojik yönden incelenmesi
Ecological investigation of zerconid mites (Acari, Mesostigmata, Zerconidae) in Spil Mountain National Park (Manisa)
- Tez No: 990879
- Danışmanlar: PROF. DR. RAŞİT URHAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRÇAY KIVANÇ AKYILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Zooloji, Biyoloji, Zoology, Biology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Toprak mezofaunasında bulunan predatör akarlar toprak besin ağında önemli bir konuma sahiptir. Bu takıma ait olan predatör akar taksonları toprakta mantar ve bakteri aktivasyonunu uyandırarak toprak ölü örtü ayrışma faaliyetlerine katkıda bulunmaktadır (Ghilarov, 1963). Mesostigmata takımında bulunan Zerconid akarlar ağaç ve kaya üzeri, yosun, döküntü ve humusta serbest olarak yaşayan canlılardır (Karaca & Urhan 2015). Bu akarlar topraktaki humus yapısının oluşumuna katkıda bulunurlar (Urhan 2010). Zerkonid akarların karınca, memeli ve kuş yuvalarından da kayıtları verilmiştir (Petrova 1977; Evans 1992; Karg 1993; Mašán ve Krištofik 1996; Mašán ve Fend'a, 2004; Lindquist ve diğ. 2009). Ülkemizde Zerkonid akarlar üzerine sistematik araştırmalar Urhan ve arkadaşları tarafından devam ettirilmektedir. Farklı iklim tipleri ve farklı jeomorfolojik yapısı sebebiyle ülkemiz çeşitli toprak tipleri ve bitki örtüsünü barındıran bir ülke konumundadır. Kıyı Ege Bölümü içinde bulunan Spil Dağı (Manisa) çok zengin bir bitki örtüsüne sahiptir. Bu araştırmada; Spil dağı zerkonid akar faunasına ait biyolojik çeşitlilik ortaya çıkartılarak ülkemiz ve dünya akar faunasına katkıda bulunulması, bu grubun Spil dağındaki bitki vejetasyonu, abiyotik faktörler (toprak sıcaklığı, toprak pH' ı, toprak nemi, toprağın gözenek yapısı, yükseklik ve toprak derinliği) ve toprakta bulunan organik madde miktarına bağlı dağılım ve tercihlerini ortaya çıkartılması ayrıca belirtilen çevresel faktörler çerçevesinde biyoindikatör tür özelliği gösteren zerkonid akar türlerinin tespit edilmesine çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Predator mites found in the soil mesofauna have an important position in the soil food web. Predator mite taxa belonging to this order contribute to soil litter decomposition activities by stimulating the activation of fungi and bacteria in the soil (Ghilarov, 1963). Zerconid mites in the order Mesostigmata are creatures that live freely on trees and rocks, moss, debris and humus (Karaca & Urhan 2015). These mites contribute to the formation of humus structure in the soil (Urhan 2010). Records of zerconid mites from ant, mammal and bird nests are also given (Petrova 1977; Evans 1992; Karg 1993; Mašán and Krištofik 1996; Mašán and Fend'a, 2004; Lindquist et al. 2009). In our country, systematic research on zerconid mites is continued by Urhan et al.<br> Due to different climate types and different geomorphological structure, our country is a country that hosts various soil types and vegetation. Spil Mountain (Manisa), located in the coastal Aegean Region, has a very rich vegetation. In this study; Contributing to the mite fauna of our country and the world by revealing the biological diversity of the zerconid mite fauna of Spil Mountain, the plant vegetation of this group in the Spil Mountain, abiotic factors (soil temperature, soil pH, soil moisture, soil pore structure, height and soil depth) and In this study, it will be tried to reveal the distribution and preferences depending on the amount of organic matter found, and to determine the zerconid mite species that show bioindicator species within the framework of the environmental factors. Spil Mountain (Manisa), located in the coastal Aegean Region, has a very rich vegetation. In this study; Contributing to the mite fauna of our country and the world by revealing the biological diversity of the zerconid mite fauna of Spil Mountain, the plant vegetation of this group in the Spil Mountain, abiotic factors (soil temperature, soil pH, soil moisture, soil pore structure, height and soil depth) and In this study, it will be tried to reveal the distribution and preferences depending on the amount of organic matter found, and to determine the zerconid mite species that show bioindicator species within the framework of the environmental factors. Spil Mountain (Manisa), located in the coastal Aegean Region, has a very rich vegetation. In this study; Contributing to the mite fauna of our country and the world by revealing the biological diversity of the zerconid mite fauna of Spil Mountain, the plant vegetation of this group in the Spil Mountain, abiotic factors (soil temperature, soil pH, soil moisture, soil pore structure, height and soil depth) and In this study, it will be tried to reveal the distribution and preferences depending on the amount of organic matter found, and to determine the zerconid mite species that show bioindicator species within the framework of the environmental factors.