Ebelerin yeterli Türkçe iletişim kuramayan kadınlara ve gebelere bakım verirken yaşadıkları güçlüklerin belirlenmesi
Determination of the difficulties experience while midwives providing care to women and pregnant women who cannot communicate adequately in Turkish
  1. Tez No: 686813
  2. Yazar: MERVE BEGÜM OSMANLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAN AYDIN ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Tanımlayıcı olarak gerçekleştirilen araştırma, ebelerin çalışma sahasında yeterli Türkçe iletişim kuramayan kadınlara ve gebelere bakım verirken iletişim kurmada yaşadıkları zorlukları belirlemek amacıyla yapılmıştır. Veriler yüz yüze anket yöntemi kullanılarak toplanmıştır. 2018 yılı içinde kamu sektöründe çalışan ebelerin sayısın, Sağlık Bakanlığı web sayfasında Türkiye 52.495, İstanbul 4907 olduğu belirtilmiştir. Örneklem; %95 güç değeri, 0,05 güven aralığı düzeyinde araştırma kriterlerini karşılayan 357 ebe oluşturmuştur. Araştırmaya katılan ebelerin çalıştığı kurumda %34,7'sinin tercüman olmadığı, %86,6'sının yeterli Türkçe iletişim kuramayan gebeler ile karşılaştığında dil problemi yaşadığı ve iletişim kurabilmek için en çok beden dili, internet kaynakları ve tercümana başvurdukları belirlenmiştir. Ayrıca ebelerin %76,5'i Türkçe bilmeyen gebelerden anemnez alırken zorlandığını ve %82,9'unun dil engeliyle ilgili problemi çözmeye çalışırken diğer işlerinin aksadığını belirtmişlerdir. Sonuç olarak; çalışmaya katılan ebelerin önemli bir bölümü Türkçe bilmeyen gebelere bakım verirken güçlük yaşamaktadırlar. Bu güçlüklerin giderilmesi ebelerin bakım verme süreçlerini kolaylaştıracağı gibi, gebelerinde daha kaliteli hizmet almasına yardımcı olacaktır. Hastanelerdeki tercüman sayısının arttırılması, anlık çeviriye yardımcı olacak elektronik sistemlerin hastane sistemlerine eklenmesi, sözcük kartları gibi araçların bulundurulması, gereksinim duyan ebelerin farklı dilleri öğrenmeleri konusunda destekleyici programların sunulması gibi çözümler üzerinde daha yoğun olarak çalışılması önerilir.
Özet (Çeviri)
The descriptive study was conducted to determine the difficulties midwives experience in communicating while caring for women and pregnant women who cannot communicate adequately in Turkish. Data were collected using face-to-face survey method. The research population is 4907 working in 4 different public and state hospitals in Istanbul, and the midwife sample is; The 95% power value was formed by 357 midwives who met the research criteria at the confidence level of 0.05. It was determined that 34.7% of the midwives participating in the study did not have an interpreter in their institution, 86.6% had language problems when faced with pregnant women who could not communicate adequately in Turkish, and they mostly resorted to body language, internet resources and translators to communicate. In addition, 76.5% of the midwives stated that they had difficulty in taking anamnesis from pregnant women who did not speak Turkish, and 82.9% of them stated that their other work was disrupted while trying to solve the language barrier problem. As a result; A significant portion of the midwives participating in the study have difficulties in giving care to pregnant women who do not speak Turkish. Eliminating these difficulties will not only facilitate the caregiving processes of midwives, but also help their pregnant women to receive better quality services. It is recommended to work more intensively on solutions such as increasing the number of interpreters in hospitals, adding electronic systems which will help instant translation to hospital systems, having tools such as word cards, and providing supportive programs for midwives to learn different languages.