Bilgilendirme ve yönlendirme tasarımı bağlamında otogar grafikleri ve bir uygulama
Bus terminal graphics in the context of information and wayfinding design and an application
  1. Tez No: 686832
  2. Yazar: ŞEVVAL AY
  3. Danışmanlar: DOÇ. ZÜLFÜKAR SAYIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu çalışmada, her geçen gün karmaşıklaşan bilgiye ulaşma ve bu çerçevede yönünü bulma bağlamında otogar grafiklerini incelemek, sorunlarını belirlemek, belirlenen sorunların çözümü için öneriler geliştirmek ve bu bağlamda bir uygulama sistemi tasarlamak amaçlanmaktadır. Bu tez çalışmasının önemli hedeflerinden biri, bilgilendirme ve yönlendirme işlevini gerçekleştirirken, bilgiye ulaşımı kolaylaştıran, yeniliğe ve teknolojiye açık, mekan kimliğine uygun bir bilgilendirme ve yönlendirme tasarımı gerçekleştirmektir.“Bilgilendirme ve Yönlendirme Tasarımı Bağlamında Otogar Grafikleri ve Bir Uygulama”adıyla hazırlanan bu tez çalışması, altı bölüm halinde ele alınarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın 1. Bölümünde bilgilendirme ve yönlendirme tasarımı ile ilgili kavramlar incelenmiş, 2. Bölümünde grafik tasarım ve mekan bağlamında bilgilendirme ve yönlendirme tasarımlarının temel ilke ve öğeleri irdelenmiştir. 3. Bölüm'de bilgilendirme ve yönlendirme tasarımlarının uygulama alanları araştırılmış ve alt başlıklar halinde detaylandırılarak ele alınmıştır. 4. Bölümde Dünyadan ve Türkiye'den belirlenen bazı otogarların bilgilendirme ve yönlendirme tasarımları grafik tasarım ilke ve öğeleri bakımından incelenmiş; 5. Bölümde ise Sakarya ili“Sakarya Büyükşehir Terminali”için, kentin kimliğiyle uyumlu yaklaşım ve ögelerle tasarlanan otogar bilgilendirme ve yönlendirme tasarımları gelişim süreçleriyle açıklanarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the bus terminal graphics in the context of accessing information and finding direction in this framework, identifying its problems, developing suggestions for solving the identified problems and designing an application system in this context. One of the important goals of this thesis is to realize an information and wayfinding design that facilitates access to information, is open to innovation and technology, and is suitable for the identity of the place, while performing the function of informing and directing. This thesis study, which was prepared under the name of“Bus Terminal Graphics in the context of Information and Wayfinding Design and An Application”, was carried out in six chapters. In the first part of the study, the concepts related to information and wayfinding design were examined, in the second part, the basic principles and elements of information and wayfinding designs in the context of graphic design and space are examined. In Chapter 3, the application areas of the information and wayfinding designs are researched and discussed in detail under the sub-titles. In Chapter 4, the information and wayfinding designs of some of the bus terminals in the world and in Turkey are examined in terms of graphic design principles and elements; In the 5th chapter, the bus terminal information and wayfinding designs designed with the approach and elements compatible with the identity of the city for the Sakarya province“Sakarya Bus Terminal”are presented by explaining their development processes.