Yönlendirme tasarımı bağlamında Çankırı Karatekin Üniversitesi için uygulama önerisi
Application proposal for Çankırı Karatekin University in the context of wayfinding design
  1. Tez No: 950238
  2. Yazar: SAMİ KELEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEÇİL ERMİŞ İPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Araştırma, Çankırı Karatekin Üniversitesi yerleşkesindeki yönlendirme tasarımlarını grafik tasarım perspektifinden inceleyerek, bu tasarımlara yönelik kullanıcı odaklı ve erişilebilir bir tasarım geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bilgilendirme ve yönlendirme sistemleri yalnızca bilgi aktarım aracı olarak değil, aynı zamanda kullanıcı deneyimini zenginleştirerek kurumsal kimliği güçlendiren ve iletişim stratejilerini destekleyen temel bileşenler olarak ele alınmaya çalışılmıştır. Grafik tasarım bilgiye erişimi kolaylaştırma ve bilginin açık, doğru ve anlaşılır biçimde sunulmasını sağlama işleviyle, eğitim-öğretim süreçlerinin verimliliği ve öğrenci memnuniyeti üzerinde etkiye sahip olduğu düşünülmektedir. Araştırmada, Çankırı Karatekin Üniversitesi yerleşkesinde bulunan yönlendirme tasarımları nitel araştırma yöntemiyle kullanılarak incelenmiş; grafik tasarım ilkeleri, erişilebilirlik ve kapsayıcılık temaları çerçevesinde sınıflandırılarak betimsel analiz yoluyla çözümlenmiştir. Ulusal ve uluslararası literatür taramasının yanı sıra kampüs içinde yapılan incelemelerle yönlendirme sistemlerinin işlevselliği ve grafik tasarım açısından analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, mevcut tasarımların bazı yönleriyle belirli standartlara uygun olduğunu, ancak özellikle erişilebilirlik ve kullanıcı odaklılık açısından geliştirilmesi gereken yönler barındırdığını göstermektedir. Bu doğrultuda, eksikliklerin giderilmesine yönelik bir yönlendirme tasarımı önerisi sunulmuştur. Bu çalışmanın, üniversitelerdeki yönlendirme tasarımlarının daha etkili, kullanıcı dostu ve sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulması için alana katkı sunacağı düşülmektedir
Özet (Çeviri)
The research aims to develop a user-oriented and accessible design for these designs by analysing the guidance designs on Çankırı Karatekin University campus from a graphic design perspective. Information and guidance systems were tried to be considered not only as information transfer tools, but also as basic components that strengthen corporate identity and support communication strategies by enriching the user experience. Graphic design is thought to have an impact on the efficiency of education and training processes and student satisfaction with its function of facilitating access to information and ensuring that information is presented in a clear, accurate and understandable manner. In the study, the orientation designs on the campus of Çankırı Karatekin University were examined using qualitative research method; graphic design principles were analysed through descriptive analysis by classifying them within the framework of accessibility and inclusiveness themes. In addition to the national and international literature review, the functionality of the guidance systems were analysed in terms of functionality and graphic design by examining the campus. The findings show that the existing designs comply with certain standards in some aspects, but have aspects that need to be improved especially in terms of accessibility and user orientation. In this direction, a guidance design proposal is presented to overcome the deficiencies. This study is expected to contribute to the field in order to make the wayfinding designs in universities more effective, userfriendly and sustainable