Çocuklardan kan alma işlemi sırasında oluşan ağrı ve korkuyu azaltmada iki farklı uygulamanın etkisi
The effect of two different applications on reducing pain and fear during phlebotomy from children
- Tez No: 686840
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA TAŞ ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, çocuklardan kan alma işlemi sırasında iki farklı dikkati başka yöne çekme yönteminin ağrıyı ve korkuyu azaltmada etkilerini değerlendirmek amacıyla yapıldı.Çalışma, ön test-son test, paralel grup randomize kontrollü deneysel bir tasarım olarak Ocak 2020 - Mayıs 2021 tarihleri arasında yürütüldü. Çalışma, bir devlet hastanenin acil servisinde kan alma işlemi uygulanan 6-12 yaş arası 111 çocuk ve ebeveynin katılımı ile gerçekleştirildi. Çocuklar randomizasyon yöntemiyle baloncuk üfleme (n:37), top sıkma (n:37) ve kontrol (n:37) gruplarına atandı. Kan alma işlemi sırasında dikkati başka yöne çekme yöntemlerinden baloncuk üfleme ve top sıkma yöntemi uygulandı. Veriler Çocuk ve Aile Bilgi Formu, Wong Baker Yüzler Ağrı Ölçeği, Çocuk Korku Ölçeği ile toplandı. Ön test ve son test ölçümleri çocuk, ebeveyn ve araştırmacı tarafından ayrı ayrı kayıt edildi. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Pearson ki-kare testi, tek yönlü varyans analizi, Tamhane's T2 testi, bağımlı gruplarda t testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effects of two different distraction methods on reducing pain and fear during phlebotomy from children. The study was conducted between January 2020 and May 2021 as a pretest-posttest, parallel group randomized controlled experimental design. The study was carried out with the participation of 111 children aged 6-12 years and their parents, who underwent phlebotomy in the emergency department of a state hospital. Children were randomly assigned to blowing bubbles (n:37), ball squeezing (n:37) and control (n:37) groups. Bubble blowing and ball squeezing methods were used to distract attention during the phlebotomy process. Data were collected with Child and Family Information Form, Wong Baker Faces Pain Scale, Child Fear Scale. Pretest and posttest measurements were recorded separately by the child, parent and researcher. Descriptive statistics, Pearson chi-square test, one-way analysis of variance, Tamhane's T2 test, t test for dependent groups were used in the analysis of the data.