3-6 yaş grubu çocuklarda venöz kan alma işlemi sırasında oynatılan ışıklı ve müzikli oyuncağın ağrı, anksiyete ve fizyolojik parametrelere etkisi
The effect of lighted and musical toys played during venous bloodcollection on pain, anxiety and physiological parameters in children aged 3-6
- Tez No: 966081
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUFAN ASLI SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, çocuk kan alma birimine gelen 3-6 yaş grubundaki çocuklarda venöz kan alma işlemi sırasında oluşan ağrı ve anksiyeteyi azaltmada ışıklı ve müzikli oyuncağın etkisini belirlemek amacıyla paralel grup randomize kontrollü çalışma türünde yapılmıştır. Çalışmanın verileri Temmuz 2024- Nisan 2025 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Hastanesi - Çocuk Hastanesi Kan Alma Polikliniğine başvuran 3-6 yaş arası çocuklardan elde edilmiştir. Çalışmanın örneklemi için G*Power 3.1 programı ile güç analizi gerçekleştirilmiştir. Örneklem büyüklüğü müdahale ve kontrol grupları için 28'er çocuk olmak üzere toplam 56 çocuk olarak belirlenmiştir. Veri toplanmasında“Çocuk ve Ebeveyn Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Çocukların Duygusal Dışa Vurumunu Değerlendirme Ölçeği (ÇDDVDÖ)”,“Yüz, Bacak Hareketliliği, Aktivite, Ağlama, Teselli Edilirlik (YBAAT) FLACC Ölçeği”ve“Fizyolojik Parametreler Kayıt Formu”kullanılmıştır. Araştırmada verilerin değerlendirilmesi için işlem sırasında video çekimi yapılmış, bu videolar iki bağımsız gözlemci tarafndan ölçekler doğrultusunda değerlendirilmiştir. Kontrol grubunda ağrı düzeyi ortalaması işlem öncesinde 0,61 ± 0,88 iken işlem sırasında 4,54 ± 3,10'a yükselmiş (p₁0,05) ve işlem sırasında (p₂>0,05) istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Çocukların anksiyete durumu gruplar arası karşılaştırmalarda işlem öncesi anksiyete düzeyleri açısından anlamlı bir fark bulunmazken (p₂>0,05), işlem sırasındaki ölçümlerde fark anlamlı bulunmamıştır (p₂>0,05). Fizyolojik parametrelere bakıldığında kalp atım hızı açısından işlem sırasında iki grup arasında anlamlı bir fark oluşmuştur, müdahale grubunda kalp atım hızı daha düşük ölçülmüştür (p1
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a parallel group randomized controlled trial to determine the effects of a lighted and musical toy on reducing pain and anxiety during venous blood collection in children aged 3-6 who came to a pediatric blood collection unit. Data was obtained from children aged 3-6 who presented it to the Blood Collection Outpatient Clinic of Ankara University Faculty of Medicine, Cebeci Hospital - Children's Hospital between July 2024 and April 2025. Power analysis was performed for the study sample using G*Power 3.1. The sample size was determined as 56 children, 28 each for the intervention and control groups. The“Child and Parent Identification Form,”the“Children's Emotional Expression Assessment Scale (CEEAS),”the“Face, Leg Mobility, Activity, Crying, Consolability (FLACC) Scale,”and the“Physiological Parameters Recording Form”were used to collect data. In order to evaluate the data in the study, video recording was made during the process, and these videos were evaluated in line with the scales by two independent observers. While the mean pain level in the control group was 0.61 ± 0.88 before the procedure, it increased to 4.54 ± 3.10 during the procedure (p₁0.05) and during the procedure (p₂>0.05). While there was no significant difference in terms of anxiety levels before the procedure in the comparisons between groups (p₂>0.05), the difference was not found in the measurements during the procedure (p₂>0.05). When we looked at the physiological parameters, there was a significant difference between the two groups in terms of heart rate during the procedure, heart rate was measured lower in the intervention group (p1