6-12 yaş arası çocuklarda venöz kan alma sırasında oluşan ağrıyı azaltmada ebeveyn katılımlı dikkati başka yöne çekme ve rüzgârgülü üfleme yöntemlerinin etkisi
The effect of parental-included distraction and windroom blowing methods in reducing the pain during venous blood drawing in children 6- 12 years old
- Tez No: 917530
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ERKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırma 6-12 yaş grubu çocuklarda venöz kan alma işlemi sırasında oluşan ağrıyı azaltmada ebeveyn katılımlı dikkati başka yöne çekme ve rüzgârgülü üfleme yöntemlerinin etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemini Sultan 2. Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi kan alma birimine Ekim-Kasım 2024 tarihleri arasında başvuran ve araştırma kriterlerine uyan 84 çocuk (ebeveyn katılımlı grup=28, rüzgârgülü grubu=28, kontrol grubu=28) oluşturdu. Araştırmanın verileri Bilgi ve Kayıt Formu, Wong-Baker Yüzler Ağrı Değerlendirme Ölçeği, Görsel Analog Ölçeği (VAS), rüzgârgülü ve bilmece listesi ile toplandı. Ebeveyn katılımlı dikkati başka yöne çekme grubundaki çocuklara venöz kan alma işlemi sırasında ebeveynleri tarafından bilmece soruldu. Rüzgârgülü grubundaki çocuklara işlemden önce ve işlem sırasında rüzgârgülü üfletildi. Kontrol grubundaki çocuklara rutin venöz kan alma işlemi uygulandı. İşlem sırası ve işlemden 1 dakika sonra çocuklar Wong-Baker Yüzler Ağrı Değerlendirme Ölçeği, ebeveyn ve hemşire VAS ile çocuğun ağrısını değerlendirdi. Tüm değerlendiricilere göre ebeveyn katılımlı dikkati başka yöne çekme ve rüzgârgülü grubundaki çocukların her iki değerlendirme zamanındaki ağrı puan ortalamalarının kontrol grubundaki çocuklardan daha düşük olduğu bulundu (p=0,000). Araştırmanın sonuçları doğrultusunda, okul dönemi çocuklarında venöz kan alma işlemi sırasında ebeveyn katılımlı dikkati başka yöne çekme ve rüzgârgülü üfleme yöntemlerinin kullanılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out as a randomized controlled experimental study to determine the effect of parent-participation distraction and wind vane blowing methods on reducing pain during venous blood collection in children aged 6-12 years. The sample of the study consisted of 84 children (parental involvement group=28, wind rose group=28, control group=28) who applied to the blood collection unit of Sultan 2. Abdulhamid Han Training and Research Hospital between October and November 2024 and met the research criteria. Data were collected using the Information and Registration Form, Wong-Baker Faces Pain Rating Scale, Visual Analog Scale (VAS), wind vane and riddle list. Children in the parent-participated distraction group were asked a riddle by their parents during the venous blood sampling procedure. Children in the wind vane group were blown a wind vane before and during the procedure. Children in the control group underwent routine venous blood collection. During the procedure and 1 minute after the procedure, the children were evaluated with the Wong-Baker Faces Pain Rating Scale, and the parents and nurse evaluated the child's pain with VAS. According to all evaluators, the mean pain scores of the children in the parent-involved distraction and weathervane groups were lower than those of the children in the control group at both assessment times (p=0.000). In line with the results of the study, parent-involved distraction during venous blood sampling in school-age children.