Beslenme ve fiziksel aktivitenin COVID-19 tanılı hastalarda hastane yatış süresi ve biyokimyasal parametreler üzerine etkisi
The effect of nutrition and physical activity on the length of hospitalization and biochemical parameters in patients diagnosed with COVID-19
- Tez No: 686881
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALPASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada; yetişkin bireylerde beslenme ve fiziksel aktivitenin Covid-19 tanılı hastalarda hastane yatış süresi ve biyokimyasal parametreler üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya Bursa Şehir Hastanesi Enfeksiyon Kliniği'nde yatan 18 yaş üzerinde olan ve çalışmaya katılmayı kabul eden gönüllüler dâhil edilmiştir. Çalışmada bireylere sosyodemografik özelliklerini, besin tüketim sıklıklarını, fiziksel aktivite durumlarını ve biyokimyasal parametrelerini içeren bir anket formu uygulanmıştır. Çalışmada 65 kadın, 82 erkek hasta olmak üzere toplam 147 hasta değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effects of nutrition and physical activity on the length of hospital stay and biochemical parameters in patients with Covid-19. Volunteers over the age of 18 who were hospitalized in the Bursa City Hospital Infection Clinic and agreed to participate in the study were included in the study. A questionnaire form including sociodemographic characteristics, food consumption frequency, physical activity status and biochemical parameters was applied to the individuals.