Acom anevrizmalarında ACA-A1 segment hipoplazisinin anevrizma oluşumuna etkisinin dsa ile gösterilmesi
Description of the effect of ACA-A1 segment hypoplasia on aneurysm formation in acom aneurysms with dsa
  1. Tez No: 686935
  2. Yazar: AYŞE MERVE DUMLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH TOPCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Nöroşirürji kliniklerinin en sık karşılaşılan anevrizma tipini anterior communican arter anevrizmaları (AComAA) oluşturur. Tüm intrakranial anevrizmaların yaklaşık %30-35'ini oluşturduğu düşünülen AComAA, anterior dolaşım anevrizmaları içinde yaklaşık %90'lık bir orana sahiptir. Anterior dolaşımın yapısal zayıflığı ve morfolojisinin anevrizma oluşumuna yatkınlığı bunun başlıca sebebi olarak düşünülmektedir. Proksimal anterior cerebral arterler (ACA) arasındaki çap farkına bağlı olarak anterior communican arterdeki (AComA) kan akımı ve kan basıncı değişir. Daha geniş olan A1 segment tarafında akım ve basınç daha fazla olur, bu sebeple geniş olan A1 segmenti ile AComA bileşkesi anevrizma oluşumuna daha yatkın hale gelir. Bu çalışmada AComAA olan hastalarda ACA- A1 segment hipoplazisinin anevrizma oluşumuna katkısının araştırılması planlandı. ACA- A1 segment hipoplazisinin anevrizma oluşumu üzerine etkisinin gösterilmesi amaçlandı. Çalışmada ocak 2016- aralık 2020 tarihleri arasında hastanemiz nöroşirürji servis ve yoğun bakımında yatan hastalara nöroanjiografi ünitesinde yapılan dijital substraksiyon anjiografi (DSA) sonuçları retrospektif olarak incelendi. Birinci grup olarak AComAA'na sahip hastalar değerlendirilirken, ikinci grup olarak anterior dolaşımdaki diğer arter anevrizmaları (ACA, internal carotis arter, middle cerebral arter) ve üçüncü grup olarak DSA negatif subaraknoid kanama (SAK) hastaları değerlendirildi ve bu hastalarda da ACA- A1 segment çapları ölçüldü. Nicel değişkenlerin normal dağılıma uygun olup olmadığı Kolmogorov-Smirnov testi ile incelendi. Nitel değişkenler arasındaki ilişki ki- kare analizi ile araştırıldı. Nicel değişkenlerin tanımlayıcı istatistikleri ortalama± standart sapma ya da minimum-maksimum şeklinde gösterildi. Nitel değişkenlere ilişkin tanımlayıcı istatistikler frekans (%) şeklinde ifade edildi.
Özet (Çeviri)
Anterior communican artery aneurysms (AComAAs) are the most common type of aneurysm in neurosurgery clinics. AComAAs, which are thought to constitute approximately 30-35% of all intracranial aneurysms, have a rate of approximately 90% among anterior circulation aneurysms. The structural weakness of the anterior circulation and the predisposition of its morphology to aneurysm formation are thought to be the main reasons for this. Depending on the difference in diameter between the proximal anterior cerebral arterys (ACA), blood flow and blood pressure in the anterior communican artery (AComA) change. Flow and pressure are greater on the wider A1 segment side, so the junction of the wider A1 segment and the AComA becomes more prone to aneurysm formation. In this study, it was planned to research the contribution of ACA- A1 segment hypoplasia to aneurysm formation in patients with AComAA. It was aimed to show the effect of ACA- A1 segment hypoplasia on aneurysm formation. In this study, the results of digital subtraction angiography (DSA) performed in the neuroangiography unit of our hospital's neurosurgery service and intensive care unit between January 2016 and December 2020 were analyzed retrospectively. While patients with AComAA were evaluated as the first group, patients with other arterial aneurysms in the anterior circulation (ACA, internal carotid artery, middle cerebral artery) and DSA negative subarachnoid hemorrhage (SAH) were evaluated as the second and third group, and in these patients the diameters of the segment (ACA- A1 segment) were measured too. Whether the quantitative variables were suitable for normal distribution was examined with the Kolmogorov-Smirnov test. The relationship between qualitative variables was investigated by chi-square analysis. Descriptive statistics of quantitative variables were presented as mean±standard deviation or minimum-maximum. Descriptive statistics for qualitative variables were expressed as frequency (%).