Iannis Xenakis'in Rebonds adlı solo perküsyon eserinin incelenmesi
The analysis of Iannis Xenakis' solo percussion piece 'Rebonds'
  1. Tez No: 686934
  2. Yazar: ALİ KAAN UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA MÜGE HENDEKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Vurma Çalgılar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tezde XX.yy bestecileri arasında yer alan Iannis Xenakis'in solo perküsyon için yazmış olduğu Rebonds adlı eseri yapısal anlamda incelenmiş ve çalışma önerileri sunulmuştur. Üç bölümden oluşan bu tezin birinci bölümünde Xenakis'in yaşamı ve başlıca çalışmalarından bahsedilmiştir. İkinci bölümde solo perküsyon müziğinin gelişimi ve çağdaş perküsyon müziği hakkında bilgiler verilmiş, önemli eserlerden birkaçı örnek gösterilmiştir. Üçüncü bölümde ise Xenakis'in Rebonds adlı solo multi perküsyon eseri detaylıca incelenmiş ve eser üzerine çalışma önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is a structural analysis of a solo percussion piece by the 20th century composer Iannis Xenakis entitled Rebonds, which also includes suggestions on practicing methods. Comprising of three main sections, the study starts with a general discussion on Xenakis' life and his prominent compositions. The second section presents information on the development of solo percussion music and contemporary percussion music, with examples from several important compositions. The third section includes a detailed analysis of Xenakis' solo multi-percussion piece entitled Rebonds, and some suggestions on how to practice it.