Doğum eyleminde sakral bölgeye yapılan sıcak uygulamanın kadınların ağrı düzeyi ve doğum süreçlerine etkisi
The effect of hot application to the sacral region on women's pain level and birth process
  1. Tez No: 686942
  2. Yazar: ASLIHAN TURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜLAY KAVLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma, doğum eyleminde sakral bölgeye uygulanan sıcak uygulamanın kadınların ağrı düzeyi ve doğum süreçlerine etkisinin belirlenmesi amacı ile gerçekleştirilmiştir. Müdahale çalışması olarak yapılan araştırma 15 Nisan 2020-15 Mayıs 2021 tarihleri arasında Sarıyer Hamidiye Etfal ve Eğitim Araştırma hastanesinde doğum yapan 67 kontrol ve 67 müdahale olmak üzere toplam 134 kadın ile gerçekleştirilmiştir. Araştımamızda müdahale grubundaki kadınlara doğum eyleminin n latent, aktif ve geçiş fazlarında. sakral bölgeye 20 dk. sıcak uygulama yapılmış, kontrol grubundaki kadınlara ise standart bakım verilmiştir. Araştırmanın verileri literatür doğrultusunda oluşturulan veri toplama formu ile elde edilmiştir. Veri toplama formu, kişisel bilgi formu, ağrı değerlendirme formu ve doğum eylemine ilişkin izlem formu, olamak üzere 3 bölümden oluşmaktadır. Araştırmada elde edilen veriler NCSS (Number Cruncher Statistical System) programı kullanılarak analiz edilmiştir. Tanımlayıcı verilerin değerlendirilmesinde standart sapma, minimum, maksimum değerleri ile ortalamaların karşılaştırılmasında, chi-quare, wilcoxon, mann-whitney U testleri kullanılmıştır. Araştırmamızda müdahale grubundaki kadınların latent ve aktif fazdaki ağrı düzeylerinin kontrol grubundaki kadınlardan anlamlı dercede düşük olduğu, buna karşılık kontrol ve müdahale grubundak kadınların doğum eyleminin 1. evresindeki süreleri arasında bir farklılık olmadığı belirlenmiştir. Ayrıca müdahale grubunda yer alan kadınların bebeklerinin Apgar skorlarının kontrol grubundaki kadınlardan anlamlı derecede daha iyi olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak doğum eyleminin 1. evresinde sakral bölgeye uygulanan sıcak uygulamanın doğum ağrısının azaltılmasında ve yenidoğan apgar skorlarının yükseltilmesinde etkili bir yöntem olduğu ancak doğum sürelerine ve Kadınların vital bulguları üzerine herhangi bir etkisinin olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out with the aim of determining the effect of hot application applied to the sacral region during labor on the pain level of women and their labor processes. The research, which was conducted as an intervention study, was carried out with a total of 134 women, 67 control and 67 intervention, who gave birth in Sarıyer Hamidiye Etfal and Training and Research Hospital between April 15, 2020 and May 15, 2021. In our study, women in the intervention group were in the latent, active and transitional phases of labor. 20 minutes to the sacral region. Hot application was applied, and the women in the control group were given standard care. The data of the research were obtained with the data collection form created in line with the literature. It consists of 3 parts: data collection form, personal information form, pain assessment form and birth follow-up form. The data obtained in the research were analyzed using the NCSS (Number Cruncher Statistical System) program. Chi-quare, Wilcoxon, Mann-Whitney U tests were used to compare the standard deviation, minimum and maximum values with the mean in the evaluation of descriptive data. In our study, it was determined that the pain levels of the women in the intervention group in the latent and active phase were significantly lower than the women in the control group, however, there was no difference between the duration of the first phase of labor in the women in the control and intervention group. In addition, it was determined that the Apgar scores of the babies of the women in the intervention group were significantly better than the women in the control group. As a result, it was determined that the application of heat applied to the sacral region in the first stage of labor is an effective method in reducing labor pain and increasing newborn apgar scores, but it has no effect on delivery times and vital signs of women.