Okul öncesi ve ilköğretim çağı çocuklarının eğitimine müzik terapisinin etkileri ve faydaları
  1. Tez No: 78278
  2. Yazar: İPEK GÜRLÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ KAMACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
211 ÖZET Müzik terapisi son derece geniş bir alandır ve farklı tanımlamaları vardır. Öncelikle, müziğin genel olarak insan üzerindeki fiziksel ve psikolojik etkileri insanlık tarihinin en erken dönemlerinden beri bilinmekte ve uygulanmaktadır. Günümüzde müzik terapisinin kullanım alanları tıpta ve eğitimde görülmektedir. Tıpta üç tane genel terapi veya tedavi prensibi vardır : 1) Kimyasal - farmakolojik prensip, 2) Fiziksel- cerrahi prensip 3) Psiko- terapik prensip. İşte müzik ile tedavi yolu bu psikolojik prensibinin kendisini kanıtlamış, geçerli bir kolu olduğu, tüm dünya da artık bilinmektedir. Müzik terapisi, bugün etkinliğini, psikiyatri kliniklerinde, psiko-terapi kliniklerinde, yoğun balam bölümlerindeki komada ve beyin hasarı olan hastalarda (iletişim aracı olarak müzik), otistiklerin gelişiminde, uyuşturucu bağımlıların tedavi merkezlerinde, Avrupa' nın ve Amerika'nın her ilinde ve ilçesin de sürdürmektedir. Bununla bağlantılı olarak bu konu eğitim faaliyetlerine de yansımaktadır ki bu araştırmanın ilgi kaynağı da budur: Müzik terapisinin sosyal-pedagojik yönü ve eğitimdeki kullanabilirliği Örneğin konuş makta zorluk çeken (kekemelik), zekası gelişmemiş, duyu organları az gelişmiş, hiper aktif, diğer çocuklar ile iletişim kurmaktan zorlanan, aile baskısı görmüş, aileden fazlasıyla fiziksel şiddet görmüş ve duygularım bas tırmış çocukların eğitiminde, özel okullarda, müzik pedagogları,“müzikseliyileştirme”pedagojisi adı altında, müziği bir eğitim aracı olarak kullanmaktadırlar. Aynı ad altında, davranışları normal olan, herhangi bir arızası bulunmayan insanlar için de müzik terapisi, başarıyı arttırma, mutluluk sağ lama, insanlar arasında sağlıklı bir iletişim kurabilmek, güçlü ve iradeli bir kişiliğe sahip olmak, bireyin kendisini ruhsal, psikolojik ve fizyolojik açı dan daha sağlıklı hissetmesini sağlamak, kişinin kendisiyle barışık olabilmesi, çağımızın bunalımlı zorluklarına ve maddeselliğine rağmen bir içsel huzura kavuşup, ahenkli bir yaşam sürdürebilmek gibi amaçlarla da kullanılmaktadır. Dolayısıyla bu araştırmada okul öncesi (yuva) ve ilk öğretim çağı çocukları ile gruplar kurularak, onlara kişisel gelişimleri ile, algılama yeteneklerinin gelişmesi ile, sağlıklı sosyal ilişkiler- veya iletişim kurabilmeleri ile, duygulan fark edebilme ve bunları ayırt edebilme ile ilgili uygulamalar yapılmıştır. Böylece müzik terapisinin okul eğitimindeki kullanabilirliliği denenmiştir.
Özet (Çeviri)
213 SUMMARY Music therapy is a wide field and it has different definitions. Generally the physical and psychological effects of music on human beings has been known and applied from the very beginning of human history. The implementation of music therapy can be seen in the medical and educational areas of our daily life. In medicine there are three basic ther apy principles: 1) Chemical-Pharmacological principle, 2) Physical- Surgery principle, 3) Psychotherapy. The validity of psychotherapy is proven and known all through the world and it is applied in Western Europe and North America. İt is prac ticed mostly in psychic clinics, psychotherapy clinics and in intensive care departments for patients who are in coma and have brain damage (for the use of communication), enhancing the physical and mental abilities of autistic patients, and for those who are addicted to drug. Related to this, this subject is used as a reference for the educational activities. Thus, it is the source of this research: musical therapy's socio-pedagological per spective and it's use in education. For example, the ones who cannot speak properly (stutterers), those with low intelligence, the ones whose sense organs are not well developed, hyper actives, children who cannot communicate with other children, the children who were under pressure by parents and experience physical vio lence and emotional disturbed children are educated in private schools by music pedagogues with a course named“musical cure”. As well as these, music therapy can be applied to people who are“ normal ”in order to in crease success, to gain satisfaction, to communicate with others, to gain a214 strong and willing personality, to feel comfortable mentally, psychologi cally and physiologically. Although it is hard to handle the materialism and depressive difficulties of our daily life, music therapy is applied to gain peace of mind and moderate way of life. Thus, in this research, some applications of music therapy were tested on groups of kindergarden and primary school children to help im prove their personalities, their healthy perception, and their social and communication skills from reliable sources for this reason. Musical games are chosen and applied Thus, music therapy is practised in educational field.