İmidazol türevi alfa substitüe yeni tip ftalosiyaninlerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of imidazol derivative alpha-substituted new types of phthalocyanines
  1. Tez No: 686950
  2. Yazar: FATMA KALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM NİLÜFER YARAŞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Yüksek bir delokalize 18 π elektron sistemi içeren ftalosiyaninler, benzersiz elektronik, optik ve yapısal özellikleri nedeniyle bir çok alanda kullanılmıştır. Bunlar ;gaz sensör, güneş pili, sıvı kristal, yarı iletkenler, elektrokromizm, kanserin fotodinamik tedavisi (PDT) gibi çok farklı teknoloji ve tıbbi uygulama alanlarıdır. Bu çalışmada, ligand olarak 3- (1-metil-1H-imidazol-2-tiol) ftalonitril (1) ve bu ligandın [M = 2H (2), Zn (II) (3), GaCl (III) (4)] ftalosiyaninlerin sentezi ve karakterizasyonunu gerçekleştirildi. Ftalosiyaninler uygun metotlar ile saflaştırıldıktan sonra yapıları elementel analiz, UV–Vis, FT-IR ve MALDI-TOF spektrumları ile aydınlatılmıştır. Ayrıca, (1) nolu bileşiğin moleküler yapısı ve moleküller arası etkileşimleri, x-ışını kırınım ölçümlerinin sonuçları analiz edilerek açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Phthalocyanines contain a comprehensive delocalized 18 π electron system.They have been used for their unique electronic, optical and structural properties. They have been used in many different technologies and medical applications such as gas sensor, solar cell, liquid crystal, semiconductors, electrochromism, photodynamic therapy of cancer (PDT). In this study, we have reported on the synthesis and characterization of novel 3-(1-methyl-1H-imidazole-2-thiol) phthalonitrile (1) as a ligand and its non-peripherally [M=2H (2), Zn (II) (3), GaCl (III) (4)] phthalocyanines. After the phthalocyanines were purified by suitable methods, they were characterized by spectroscopic data such as UV–Vis, FT-IR , MALDI-TOF and elemental analysis. The molecular structure of the novel compound (1) and its intermolecular interactions have been elucidated by analysing the results of x-ray diffraction measurements.