Matematik dersine ait hatıralar üzerine betimsel bir araştırma
A descriptive research on the memories of the mathematics course
  1. Tez No: 686965
  2. Yazar: KÜBRA ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLAY AGAÇ, PROF. DR. MEHMET FATİH ÖZMANTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı, üniversite düzeyinde sayısal bir alan tercih etmemiş katılımcıların, üniversite öncesi (ilkokul, ortaokul ve lise) dönemde yaşadıkları olaylar ve hafızalarında yer eden hatıralar üzerine bir inceleme yapmaktır. Bu amaçla hazırlanan ve 3 adet açık uçlu sorudan oluşan form, veri toplama aracını oluşturmaktadır. Çalışma, üniversite düzeyinde Coğrafya, İlahiyat, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Tarih ve Türk Dili ve Edebiyatı bölümlerinde öğrenim gören/görmüş 184 katılımcı ile yürütülmüştür. Çalışmada nitel-betimsel araştırma deseni kullanılmış ve veriler içerik analizi tekniği ile çözümlenmiştir. Veriler, araştırmacı tarafından analiz edildikten sonra alan uzmanının kontrolüne sunulmuş ve verilerin kodlayıcı güvenirliği sağlanmıştır. Çalışmanın bulgularına göre katılımcılar tarafından matematiğe dair olumsuz hatıralardan olumlu hatıralara göre daha fazla bahsedildiği görülmüştür. Hatıralar; akran, aile, okul, matematik dersi ve öğretmen odakları etrafında şekillenmiştir. Bunun yanı sıra odakların içinde, bireyin matematikle ilişkisini belirleyen spesifik etmenler ve bunların bireyde bıraktığı etkiler saptanmıştır. Hatıralarda en fazla lise dönemi vurgulanmıştır. Ayrıca bireyin matematiğe karşı tavrını belirgin bir şekilde değiştiren dönüm noktalarına rastlanmıştır. Elde edilen bulgulara göre bireyin hatırlarının, matematikle ilişkisini belirleyen özelliklere sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Dolayısıyla bireylerin matematikle ilişkisinin anlamlandırılmasında hatıraların kullanışlı bir bakış açısı sağladığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the pre-university (primary, secondary and high school) events and memories of the participants who did not choose a field related to mathematics at university level. The form prepared for this purpose and consisting of 3 open-ended questions constitutes the data collection tool. The study was conducted with 184 university-level participants who were / have studied in the departments of Geography, Theology, English Language and Literature, History and Turkish Language and Literature. In the study, qualitative-descriptive research design was used and the data were analyzed by content analysis technique. After the data were analyzed by the researcher, they were presented to the control of the field expert and the coding reliability of the data was ensured. According to the findings of the study, it was seen that negative memories about mathematics were mentioned more than positive memories. Memories are shaped around peer, family, school, math lesson and teacher focus. In addition, specific factors that determine the relationship of the individual with mathematics and their effects were determined within the focuses. High school period is the most emphasized in the memories. In addition, turning points that change the individual's attitude towards mathematics have been encountered. According to the findings, it was concluded that the individual's memories have features that determine their relationship with mathematics. Therefore, it has been revealed that memories provide a useful perspective in making sense of the relationship of individuals with mathematics.