Aile dinamikleri ve çok eşlilik: Kuzey Açe örneği
Family dynamics and polygamous marriage in North Aceh
  1. Tez No: 686991
  2. Yazar: MUHAMMAD ZAWIL KIRAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH AYSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Toplumbilimin temel inceleme konuları arasında yer alan aile kurumu ve aile yapısındaki değişimler sosyal bilimlerin farklı alanlarında çalışılmaktadır. Sosyolojik çalışmalar, daha çok evlilikle kurulan ailenin insanların ilkel dönemlerinde bile var olduğunu ortaya koymaktadır. Tarihsel olarak toplumdan topluma farklılık gösteren evlenme olgusu, her toplumda varlığını sürdürmekte olan sosyo-kültürel normlar doğrultusunda şekillenmiştir. Bazı toplumlarda çok eşli evlilik görülürken birçok toplum tek eşli evlenme tipini meşru ve yasal evlilik olarak kabul etmiştir. Çok eşlilik Endonezya'nın Açe bölgesinde yasaldır ve Endonezya Ulusal Hukuku ve Açe Qanun'da (Açe geleneksel Kanunları) düzenlenmiştir. Bu çalışmanın amacı, Kuzey Açe'deki çok eşlilik ve aile dinamiklerini incelemektir. Bu araştırma, Kuzey Açe'de çok eşliliğe neden olan faktörleri daha ayrıntılı olarak tartışmaktadır. Ayrıca, çok eşli ailelerde kadın ve erkek arasındaki ilişkiler, çok eşli erkeklerin eşleri ile ilgili geliştirdikleri stratejiler ve davranışlarını açıklamayı amaçlamaktadır. Kuzey Açe Endonezya'da çok eşlilik ve aile dinamiklerini daha iyi anlamak için, bu araştırmada veriler nitel araştırma yöntemine dayanarak toplanmıştır. Nitel araştırma; gözlem, görüşme ve doküman analizi gibi nitel veri toplama yöntemlerinin kullanıldığı, algılandığı ve olayların doğal ortamda gerçekçi ve bütüncül bir biçimde ortaya konmasına yönelik bir sürecin izlendiği araştırma türüdür. Bu bağlamda yapılacak çalışmanın özel ve genel iki öneminden bahsedilebilir. Özelde, Kuzey Açe yerelinde aile dinamikleri ve çokeşlilik konusunda bulgulara ulaşmak ve böylece yöredeki evlenme pratikleri, aile ve akrabalık sisteminin anlaşılmasına olanak sağlamaktır. Genelde ise aile sosyolojisi içinde evlenme pratikleri ve eşler arası ilişkiler odağında akademik literatüre küçük bir katkı sağlamak ve ileride yapılacak benzer çalışmalara zemin oluşturmak hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The family, which is one of the main study subjects of sociology, is an institution formed by marriage. Sociological studies reveal that the phenomenon of marriage exists even in the primitive periods of people. The phenomenon of marriage, which historically differs from society to society, has been shaped in line with the socio-cultural norms that exist in every society. While in some societies there is polygamy marriage, many societies accepted the monogamous marriage type as legitimate and legal marriage. Polygamy is legal in Aceh Indonesia and it is regulated in Indonesian National Law. The aim of this study is to examine polygamy and family dynamics in Aceh. This research will discuss in more detail the factors that cause polygamy in Northern Aceh. It also aims to explain the relationships between men and women in polygamous families, strategies and behaviours of polygamous men. To gain better understanding about polygamy and family dynamics in North Aceh Indonesia, this research is based on a qualitative research method. Qualitative research is a type of research in which qualitative data collection methods such as observation, interview and document analysis are used, perceived and a process is followed to reveal the events in a realistic and holistic manner in the natural environment. In this context, special and general importance of the study can be mentioned. In particular, to find the polygamy and family danimics in the North Aceh locality, thus enabling the analysis of the marriage-family and kinship system in the region. In general, to make a small contribution to the academic literature in the field of family - kinship and marriage in Indonesia and to provide the basis for similar studies in the future.