Bazı danelik ve silajlık hibrit mısır (Zea mays indentata Sturt.) çeşitlerinin verim ve kalite parametrelerinin karşılaştırılması
Comparison of yield and quality parameters of some grain and silage hybrid corn (Zea mays indentata Sturt.) varieties
- Tez No: 687066
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma; Amasya-Suluova Ovası koşullarına uygun danelik ve silajlık atdişi mısır çeşitlerinin tarımsal özellikleri ve bazı kalite parametrelerini karşılaştırmak amacıyla 2020 yılı mısır yetiştirme sezonunda yürütülmüştür. Araştırma“Tesadüf Bloklar Deneme Desenine”göre üç tekerrürlü olarak, danelik ve silajlık mısır yetiştirme tekniğine uygun olarak, FAO 650-700 gruplarına ait toplam 8 adet hibrit mısır çeşidi kullanılmıştır. Araştırma sonucu incelenen tarımsal özelliklerden, dane ve silaj üretim tekniği dikkate alındığında çiçeklenme süreleri, bitki boyları ve somak/dane oranı arasında fark istatistiki olarak önemsiz olmuştur. İlk koçan yüksekliği, koçan uzunluğu, koçanda tane sayısı, koçan çapı istatistiki olarak önemli olmuştur. Dekara dane ve yeşil ot verimi, çeşitler ve sıklıklar arasında fark önemli olmuş olup, çeşitlerden en fazla dekara dane verimi 1574.9 kg ile Kefranco çeşidinden alınmıştır. Silaj yetiştirme tekniği uygulamalarında ise çeşitlerin dekara yeşil ot veriminde en fazla dekara verimi 8423.1 ve 8349.7 kg ile sırasıyla DKC 6630 ve Everest çeşitlerinden alınmıştır. Çeşitlere ait dane kalite parametreleri istatistiki olarak önemli çıkmış olup, bin tane ağırlığında, 402.5 g ile Everest çeşidi, hektolitre ağırlığında ise 76.5 kg ile DKC 6630 çeşidinde ölçülmüştür. Ham protein, ham yağ ve % nişasta oranında, çeşitler, sıklıklar, çeşitxsıklık interaksiyonu çok önemli çıkmıştır. Çeşitler arasında en fazla ham protein, % 9.09 ile Everest, ham yağ % 3.67 ile DKC 6630 ve nişasta ise % 66.9 ile DKC 6777 çeşitlerinden elde edilmiştir. Araştırmanın tek yıllık sonuçlarına göre, Amasya-Suluova koşullarında tane verimi bakımından, Kefranco çeşidi, silaj amaçlı is DKC 6630 ve Everest çeşitleri öne çıkmaktadır. Ayrıca, bin tane ağırlığında, Everest çeşidi, hektolitre ağırlığında, DKC 6630 çeşidi, ham protein, ham yağ ve % nişasta bakımından sırasıyla, Everest, DKC 6630ve DKC 6777 ümitvar çeşitler olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This work; The study was carried out in the 2020 corn growing season to compare the agricultural characteristics and some quality parameters of grain and silage horse corn varieties suitable for the conditions of Amasya-Suluova Plain. A total of 8 hybrid maize varieties belonging to FAO 650-700 groups were used by the“Random Blocks Trial Design”in three replications and by the grain and silage maize growing technique. Considering the grain and silage production techniques from the agricultural characteristics examined as a result of the research, the difference between flowering times, plant heights and nut/grain ratio was statistically insignificant. First ear height, ear length, number of grains per ear, and ear diameter were statistically significant. The difference between grain and green grass yield, varieties and density was significant, and the highest grain yield per decare was obtained from Kefranco variety with 1574.9 kg. In the silage cultivation technique applications, the highest yield per decare was obtained from DKC 6630 and Everest cultivars with 8423.1 and 8349.7 kg, respectively. Grain quality parameters of the cultivars were statistically significant and were measured in the Everest variety with a thousand grain weight of 402.5 g, and in the DKC 6630 variety with a hectoliter weight of 76.5 kg. The interaction of varieties, frequencies, variety and frequency was very important in crude protein, crude oil and % starch ratio. Among the varieties, the highest crude protein was obtained from Everest with 9.09%, crude oil from DKC 6630 with 3.67% and starch with 66.9% from DKC 6777 varieties. According to the one-year results of the research, Kefranco variety, DKC 6630 for silage and Everest varieties stand out in terms of grain yield in Amasya-Suluova conditions. In addition, Everest cultivar with a thousand grain weight, hectoliter weight, DKC 6630 cultivar stands out as promising cultivars in terms of crude protein, crude oil and % starch, respectively, Everest, DKC 6630 and DKC 6777.