Fermente gıdalardan izole edilen antimikrobiyal aktiviteli laktik asit bakterileri bazı endüstriyel ve probiyotik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some industrial and probiotic properties of lactic acid bacteria with antimicrobial activity isolated from fermented foods
- Tez No: 687067
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HİLMİ ÇON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Samsun ve yöresinden toplanan 20 fermente gıda (Turşu, peynir, çökelek, yoğurt ve süzme yoğurt) örneği antimikrobiyal aktiviteli ve probiyotik özelliklere sahip laktik asit bakterileri izolasyonu için kaynak olarak kullanılmıştır. Örneklerin pH, toplam asitlik ve kuru madde içerikleri sırasıyla turşu örneklerinde 3,71, %0,66 ve %5,85; peynir örneklerinde 5,52, %0,60 ve %44,48; çökelek örneklerinde 3,97, %0,51 ve %36,82; süzme yoğurt örneklerinde 3,60, %1,50 ve %20,20; yoğurt örneklerinde 3,73, %1,49 ve %11,51 olarak belirlenmiştir. Toplam aerobik mezofilik bakteri, maya-küf, laktobasil, laktokok ve koliform sayısı da sırasıyla turşu örneklerinde 4,83, 4,04, 5,62, 5,57 ve
Özet (Çeviri)
In the present study, 20 fermented food samples (pickle, cheese, cokelek, yoghurt and strained yoghurt) collected from Samsun and its region were usedas a source for the isolation of lactic acid bacteria with antimicrobial activity and probiotic properties. The pH, total acidity and dry matter contents of the samples were determined respectively; 3.71 pH, 0.66% and 5.85% of the pickle samples, 5.52, 0.60% and 44.48% of the cheese samples; 3.97 pH, 0.51% and 36.82% of the cokelek samples; 3.60 pH,1,50% and 20,20% of the strained yoghurt samples; 3.73 pH, 1.49% and 11.51% of the yoghurt samples. Total aerobic mesophilic bacteria, yeast-mold, lactobacilli, lactococcus and coliform counts were respectively; 4.83, 4.04, 5.62, 5.57 ve