Ard germeli betonarme kirişlerde ard germe halatının geometrik formunun kirişin taşıma kapasitesine etkisinin incelenmesi
The i̇nvestigation of the geometric form of the post tensioning tendons on the load carrying capacity of the reinforced concrete beam
  1. Tez No: 687092
  2. Yazar: GAMZE İZOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP KADİR PEKGÖKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez çalışmasında yapılarda geniş açıklıkları geçmek için kullanılan ard germe tekniğiyle üretilmiş betonarme kirişlerin taşıma ve süneklilik kapasiteleri incelenmiştir. Gerçek boyutlarda üretilmiş betonarme kiriş numunelere beton dayanımını kazandıktan sonra, ard germe halatlarına düz ve parabolik form verilerek ard germe uygulanmıştır. Kiriş numuneler üzerinde dört noktalı yükleme deneyi gerçekleştirilmiştir. Deneylerde kirişler üzerindeki yük kademeli olarak artırılmış ve kiriş ortasındaki yer değiştirme değerleri ölçülmüştür. Deneyler sonucunda düz ve parabol halat formlu kirişlerin, normal (ard germesiz) kirişlere göre %58 daha fazla yük taşıyabildiği ve yaklaşık olarak %34 oranında daha sünek davrandıkları belirlenmiştir. Parabol halat formlu kirişlerin, düz halat formlu kirişlere göre kirişlerin kayma dayanımını önemli miktarda artırdığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the bearing capacities and ductility of reinforced concrete beams produced by the post-tensioning technique, which are used to pass over long-span structures, were investigated. After the hardening of concrete, post-tensioning has been applied to the cables in the full-scale reinforced concrete beam specimens modeled as straight and parabolic form. Beam specimens were tested by means of a four-point bending test. In the experimental test, the force acting on the beams was increased gradually and the deflection at the middle of the span was measured. As a result of the experimental test, it was determined that load-carrying capacity and ductility of concrete specimens strengthened with post-tension tendons that in the shape of straight and parabola are 58% and 34% more than plain beam respectively. It was also understood that post-tension tendons that in the shape of parabola significantly increased the shear strength of beams compared to straight one.