What a kitchen can be: A food-centric approach
Mutfağı yeniden düşünmek: Yiyecek-merkezli bir yaklaşım
- Tez No: 687093
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT BATUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Ev mutfağına yönelik çalışma ve tasarımlarda, mekanın potansiyelinin ortaya çıkarılabilmesi için alternatif yaklaşımlar aranmalıdır. Tüketicinin merkezi konumuna müdahale eden 'yiyecek-merkezli yaklaşım' benimsenebilecek alternatif yollardan biridir. Yiyecek-merkezli yaklaşım, insan, yiyecekler, yemek pişirme, kültür, doğa, kaynaklar ve mutfak alanı arasında daha sağlıklı bir ilişki kurmayı amaçlar. Bu tez yiyecek-merkezli bir söylem ortaya koymak adına, mutfak tarihi, mutfak alanının analizi, ve mutfağın mekansallığına yönelik bir çalışma sunmaktadır. Bu çalışmada, işlevselci yaklaşım, genellikle teşvik edilen tüketimcilik, mutfak tasarımında benimsenen görsellik odaklı bakış açısı gibi küreselleşmiş ve standardize edilmiş bir ev mutfağı algısına yönelik sorunsallar öne sürülmektedir. Ayrıca, bunların, toplumun gıdaya ve kendine yabancılaşması gibi daha büyük toplumsal meselelerle ilişkisi de tartışılmaktadır. Ev mutfağı, bireyin yemekle ilişkisinin kurulduğu yerdir; bu nedenle mutfak tasarımı bu tür sorunlarla mücadele etme kapasitesine sahiptir. Mevcut mimari literatür, mutfağın tüm unsurlarını, özellikle de mutfağın ana konusu olan yiyecekleri ele alan kapsamlı bir mutfak anlayışı sunmakta yetersiz kalmaktadır. Ev mutfağının yiyecek-merkezli analizi, mutfağın alan ve mekanla ilişkisi de dahil olmak üzere, mutfakla ilgili konulara dair daha kapsamlı bir anlayış sunma kapasitesine sahiptir. Alternatif yaklaşımları göz önünde bulundurmak teoriye, tasarıma ve yiyecekler, yemek pişirme ve mutfak ile ilgili genel algı ve kavramların geliştirilmesine ilham verecektir.
Özet (Çeviri)
Alternative approaches for studying and designing the domestic kitchen need to be considered so that the space can reach its further potential. 'Food-centric approach' is one of the alternative ways that could be adopted which disrupts the centrality of the consumer. Food-centric approach aims to build a healthier relationship between human, food, cooking, culture, nature, resources, and the kitchen space. With the pursuit of a food-centric discourse, kitchen's history, an analysis of the kitchen space, and an investigation of its placeness are presented. Existing problematics of a globalized and standardized domestic kitchen such as the functionalist approach, the consumerist behavior that is often promoted, and the visuality oriented mindset adopted in kitchen design are put forward. Furthermore, how these relate to greater societal matters such as society's alienation from food and self are discussed. The domestic kitchen is where the individual's relationship with food is built; therefore, kitchen design has the capacity to address such problems. The existing architectural literature remains insufficient in delivering an extensive understanding of the kitchen that considers all its elements, specifically food, which is the very subject of the kitchen. A food-centric analysis of the domestic kitchen has the capacity to offer a more comprehensive understanding of the kitchen, including its relation to space and place. Considering alternative approaches would inspire theory, design, and the improvement of overall perceptions and conceptions that are in touch with food, cooking, and the kitchen.