İmar uygulamalarında karşılaşılan problemler ve çözümönerileri
Encountered problems and solution offers in development applications
  1. Tez No: 687094
  2. Yazar: SEDEF BÜYÜKASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİN ÖZGÜR AVŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Toplumların barınmaya olan ihtiyacı ile beraber oluşan yapısal gereklilikler nedeniyle ülkemizde yıllar içinde birçok değişikliğe uğramış, değişmiş, gelişmiş ve genişlemiş günümüzde, İmar kanunu, ismiyle düzenlenmiş olan hukuksal kuralların bütünü kapsamında yerleşim yerlerinde uygulamalar yapılmaktadır. İmar uygulamaları, adı ile gerçekleştirilen bu düzenlemeler kentlerdeki refah seviyesini yükselten ve sosyolojik olarak sağlıklı bir toplumun oluşmasına önemli katkılar sağlayan uygulamaların tamamıdır. Fakat kamu ölçmeleri alanı için önemli bir konu olan bu düzenlemelerin hayata geçirilmesi aşamasında uyulması gereken hukuki ve teknik kurallar açısından hatalar yapılmaktadır. Bu tez çalışması ile sorunlara neden olan temel sebepler araştırılmış, incelenmiş ve sorunların kaynağı için çözüm önerilerinde bulunulmuştur. İmar uygulama hataları, kentlerimizin yanlış yönetilmesine ve büyük zararlara neden olan hatalardır. Bu tez kapsamında literatür taraması ile ilk olarak imar uygulamalarının her biri ayrı ayrı araştırılarak hukuki ve teknik açıdan nasıl uygulanması gerektiği incelenmiştir. Gerçekleştirilen uygulamalarda yapılan hatalar, arşiv taraması ile tespit edilerek sebepleri belirlenmiştir. Belirlenen hatalar çerçevesinde tez çalışmasının sonuçları çıkarılarak bu sorunlar için çözüm önerilerinde bulunulmuştur. Belediyeler ve taşınma sahiplerinin yaşadığı sorunlar bu hataların tespit edilmesi ve hatalara çözüm bulunması gerektiğini aynı zamanda böyle bir çalışmanın önemini göstermektedir. İmar uygulamalarında tekrarlanan bu hatalara sunulmuş olan çözüm önerilerinin, yerleşim yerlerinde gerçekleştirilen düzenlemelerde belirlenmiş yasak ve kurallara uygun olarak yapılmasına katkı sağlayabilir
Özet (Çeviri)
Due to the structural requirements that arise with the housing needs of the societies, our country has undergone many changes, changed, developed and expanded over the years. Zoning application, these regulations, which are carried out under the name, are all of the practices that increase the level of welfare in the cities and make important contributions to the formation of a sociologically healthy society. However, mistakes are made in terms of legal and technical rules that must be followed during the implementation of these regulations, which is an important issue for the field of public measurements. In this thesis, the main reasons that cause the problems were investigated, examined and solutions were offered for the source of the problems. Zoning applications errors are mistakes that cause our cities to be mismanaged and cause great damage. Within the scope of this thesis, with the literature search, firstly, each of the zoning applications was investigated separately and how it should be applied in legal and technical terms. Errors made in the implemented applications were detected by archive search and their reasons were determined. Within the framework of the identified errors, the results of the thesis study were drawn and solution suggestions were made for these problems. viii The problems experienced by municipalities and moving owners show that these errors should be detected and solutions should be found, and at the same time, the importance of such a study. It can contribute to the solution proposals presented to these repeated mistakes in zoning practices, in accordance with the prohibitions and rules determined in the regulations made in the settlements.