Novel glycerol dry reforming catalysts with monometallic and bimetallic active sites
Monometalik ve bimetalik aktif bölgelere sahip yeni gliserol kuru reform katalizörleri
- Tez No: 687095
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRAH ÖZENSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, özel tasarım, üçlü karışık oksit destek malzemesi (yani, Al2O3-TiO2-ZrO2, AZT) üzerine, farklı miktarlarda konuşlandırılmış, tek metalli (Ru) ve çift metalli (Ru ve Ni veya Ru ve Co) aktif bölgeleri olan, yeni gliserol kuru reformlama katalizörlerini incelendi. Sentezlenen katalitik sistemin karakterizasyonu, XRD, Raman, BET, XPS, ICP-MS, SEM ve EDX teknikleri ile gerçekleştirildi. Ru yüklemesinin bir fonksiyonu olarak, Ru aktif bölgelerinin yapısı, ayrıca CO adsorpsiyonu yoluyla in-situ FTIR spektorskopisi ile araştırıldı. Katalitik reaktivite sonuçları, ağırlıkça %1 Ru/AZT70 katalizörünün, GDR reaksiyonunda, ağırlıkça %1 Ru/La2O3-ZrO2 katalizöründen (yani literatürde GDR reaksiyonu için bilinen en iyi katalizörden) daha iyi performans gösterebileceğini ortaya koydu. Ağırlıkça %0.5 Ru/AZT70 katalizörü, ağırlıkça %1 Ru/AZT70 katalizörüne kıyasla yakın aktivite gösterdi. Ayrıca, RuNi bimetalik katalizöründeki Ni stelerinin, düşük miktarlarda kullanılan Ru sitelerini, GDR tepkimesindeki, iyileştirici etkisi gösterildi.
Özet (Çeviri)
Novel glycerol dry reforming catalysts with monometallic (Ru) and bimetallic (Ru and Ni or Ru and Co) active sites which are supported on a custom-design ternary mixed oxide support material (i.e., Al2O3-TiO2-ZrO2, AZT) with varying compositions were examined. Characterization of the synthesized catalytic system was carried out with XRD, Raman, BET, XPS, ICP-MS, SEM, and EDX techniques. Structure of the Ru active sites as a function of Ru loading was also investigated with in-situ FTIR spectroscopy via CO adsorption. Catalytic reactivity results revealed that 1 wt.% Ru/AZT70 catalyst can outperform the 1 wt.% Ru/La2O3-ZrO2 catalyst in GDR reaction, where the latter catalyst is known to be the best catalyst in the literature for GDR reaction. 0.5wt.% Ru/AZT70 catalyst showed close activity compared to 1wt.% Ru/AZT70 catalyst. Furthermore, catalytic promotional effect of Ni for low Ru loadings in GDR reaction was also demonstrated.