Anatomik deformitelerin yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effects of anatomical deformity upon the quality of life
  1. Tez No: 687100
  2. Yazar: SALİHA ABACIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TÜRKMENOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı anatomik deformiteli bireylerin yaşam kalitesini ölçmektir. Araştırma, Ekim 2015-Ekim 2016 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Araştırma kesitsel bir çalışma olup, ileriye dönük olarak yapıldı. Araştırma Isparta Eğirdir Kemik Eklem Hastalıkları Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesinde ortopedi kliniklerinde yatan anatomik deformiteli bireyler üzerinde yapıldı. Araştırmaya dahil olan katılımcılara yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak sosyo demografik bilgi formu ve SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılarak ilgili bölümleri cevaplamaları sağlandı. Araştırmaya gönüllü olarak 200 kişi dahil oldu. Araştırma verilerinin analizleri SPPS istatistik paket programında yapılıp, verilerin Aritmetik Ortalaması ve Standart Sapması bulundu, aynı gruptaki değerlerin karşılaştırılmasında; paired t testi, daha fazla değişkenin karşılaştırmasında Varyans Analizi kullanıldı. Çoklu karşılaştırma da ise Duncan testi kullanıldı. Bu çalışmada, cinsiyete göre katılımcıları karşılaştırdığımızda, SF-36' nın sadece ağrı alt boyutunda istatistiki olarak anlamlılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to measure the quality of life on the individuals that have anatomical deformity. The research was performed between October 2015 and October 2016. The research is cross-sectional and anterograde. The research was performed on the individuals who have anatomical deformity and who hospitalized in orthopedia clinics of Isparta Eğirdir Bone and Joint Diseases and Rehabilitation Hospital. It was provided that the participants answer the necessary sections of socio-demographic information form and SF-36 The Quality of Life Scale by using face to face conversation. 200 individuals participated in the research voluntarily. The research data was analyzed in SPPS statistics package programme, the arithmetic mean and standard deviation of data was calculated, paired t test was used to compare the values in the same group and the analysis of variance was used to compare more parameters. Duncan's multiple range test was used for multiple contrasts. In this study, a statistical significance was found only in SF-36's body pain subdimension when the attendants are compared according to their gender.