Kronik bel ağrılı hastalarda lumbosakral dizilim ile ağrı, denge ve yaşam kalitesi arasındaki ilişki
The relationship between lumbosacral arrangement and pain, balance, and quality of life in patients with chronic low back pain
  1. Tez No: 727669
  2. Yazar: MEHMET ERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHAN FATİH KOÇYİĞİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışmada kronik mekanik bel ağrısı tanısı ile Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon polikliniğine başvuran ve iki yönlü lumbosakral grafi ile değerlendirilmiş hastalarda, lumbosakral dizilim ile ağrı, lomber eklem hareket açıklıkları, denge ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçladık. Böylece, lumbosakral dizilimdeki bozulma ile hastaların ağrı şiddeti, lomber eklem hareketlerinde kısıtlılık, denge bozukluğu ve yaşam kalitesi değişiklikleri arasındaki olası ilişkiyi tespit etmek istedik. Gerekçe: Omurga, pelvis, kalça eklemleri ve alt ekstremiteler, vücut ağırlığını minimum enerji ve deformite ile yere iletmek için sürekli olarak birbirleriyle temas halindedir. Lumbosakral dizilim, uygun omurga işlevi için en önemli faktörlerden biridir. Sağlıklı populasyonda uygun bir duruş sağlamak için lumbosakral dizilimin önemi vurgulanmaktadır. Buna ilaveten, biyomekanik çalışmalar göstermiştir ki; sagital plan lomber omurga morfolojisi ve anatomik eğrilikler, intervertebral diskler üzerindeki baskıyı etkilemektedir. Bu nedenle, spinal deformitelerin ve bel ağrılarının değerlendirilmesinde vertebral kolunun sagital plandaki dizilimi önem arz etmektedir. Lumbosakral dizilim, gövdeyi alt ekstremiteler üzerinde sıtabilize ederek dik pozisyonu koruduğu için uygun omurga işlevi için önemli bir belirleyicidir. Omurga, vücudun değişen ihtiyaçlarına bağlı olarak yaşam süresi boyunca sürekli bir değişime ve yeniden şekillenmeye uğrar. İntervertebral disklerin sıvı içeriğinde azalma, intervertabral disk mesafesinin kısalması, elastikiyette kayıp ve vertebralarda yükseklik kaybı bunlardan bazılarıdır. Üç ay ve üzerinde süren BA kronik BA olarak tanımlanmaktdır. KBA yaşam kalitesini etkileyen, günlük yaşam aktvitelerinde zorlukla ilişkilendirilen ve iş gücü kaybına neden olan bir durumdur. Yaşamlarının aktif döneminde bulunan genç yetişkinlerde, özellikle kronik mekanik BA yaşamsal aktiviteleri kısıtlayabilmektedir. Omurga dizilimi ergonomi, denge ve yürüme fizyolojisi üzerinde çok önemli roller üstlenmektedir. Bu dizilimdeki bozulma ağrı, denge kaybı ve yürüme işlevinde enerji ihtiyacının artması gibi olumsuz sonuçlara neden olmaktadır. Çoğu zaman egzersiz, korseleme, günlük yaşam aktviteleri modifikasyonu ve fizik tedavi ajanlarının kombine kullanımı ile dizilim sorunlarında olumlu sonuçlar almak ve hastaları rehabilite etmek mümkündür. Yöntem: Çalışmaya 1 Mart 2020- 15 MART 2021 tarihleri arasında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon polikliniğine başvuran, 18-60 yaş arası kornik bel ağrılı 160 hasta dahil edildi. Uzun süreli ve BA kronikleşmiş 18-60 yaş arası ve bel bölgesinin röntgen filmi çekilmiş hastalar çalışmaya alınacaktır. Hastalara ağrısının şiddeti, denge sorunları ve bu ağrının günlük yaşamını nasıl etkilediği çeşitli anketler ile sorgulanacaktır. Düşme risk olmayan basit denge testleri uygulanacaktır. Bel bölgesinde hareket kısıtlılığı muayene ölçümleri ile not alınacaktır. Röntgen filmleriniz üzerinden daha sonra bel bölgenizin çeşitli açıları ölçülecektir. Böylece bu açılar ile doldurulan anketler, denge testleri ve muayene bulguları arasında bir bağlantı varsa ortaya konulacaktır. Tanımlayıcı bir çalışmadır. Bulgular: VAS değerleri ile LL , ST ve LSA arasında pozitif korelasyon olduğu ve istatistiksel olarak anlamlı sonuç olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
İntroductıon: In this study, we aimed to evaluate the relationship between lumbosacral alignment and pain, lumbar joint range of motion, balance and quality of life in patients who applied to the Physical Medicine and Rehabilitation outpatient clinic with the diagnosis of chronic mechanical low back pain and were evaluated with bilateral lumbosacral radiography. Thus, we wanted to determine the possible relationship between the deterioration of the lumbosacral alignment and the severity of pain, limitation of lumbar joint movements, balance disorders and changes in quality of life. Background: The spine, pelvis, hip joints, and lower extremities are in constant contact with each other to transmit body weight to the ground with minimal energy and deformity. Lumbosacral alignment is one of the most important factors for proper spinal function. The importance of lumbosacral alignment is emphasized to ensure a proper posture in the healthy population. In addition, biomechanical studies have shown that; sagittal plane lumbar spine morphology and anatomical curvatures affect the pressure on the intervertebral discs. Therefore, the sagittal alignment of the vertebral arm is important in the evaluation of spinal deformities and low back pain. Lumbosacral alignment is an important determinant of proper spinal function as it stabilizes the trunk on the lower extremities and maintains an upright position. The spine undergoes constant change and remodeling throughout its lifetime, depending on the body's changing needs. Some of these are decreased fluid content of intervertebral discs, shortening of intervertebral disc distance, loss of elasticity and loss of height in the vertebrae. Low back pain lasting for three months or more is defined as chronic low back pain. Chronic low back pain is a condition that affects quality of life, is associated with difficulty in activities of daily living, and causes loss of workforce. Especially chronic mechanical low back pain can limit vital activities in young adults who are in the active period of their lives. Spine alignment plays very important roles in ergonomics, balance and gait physiology. Disruption in this alignment causes negative consequences such as pain, loss of balance and increased energy requirement in walking function. Most of the time, it is possible to get positive results and rehabilitate patients with joint use of exercise, bracing, modification of daily life activities and physical therapy agents. Method: The study included 160 patients aged 18-60 years with corneal low back pain who applied to the Physical Medicine and Rehabilitation polyclinic of Kahramanmaraş Sütçü İmam University Medical Faculty Hospital between March 1, 2020 and March 15, 2021. Patients between the ages of 18-60 with long-term and chronic low back pain and who had X-rays of the waist region will be included in the study. The severity of the pain, balance problems and how this pain affects their daily life will be questioned by various questionnaires. Simple balance tests with no risk of falling will be applied. Limitation of movement in the waist region will be noted with examination measurements. Various angles of your waist region will then be measured on your Xray films. Thus, if there is a connection between the questionnaires, balance tests and examination findings filled with these aspects, it will be revealed. It is a descriptive study. Results: It was found that there was a positive correlation between VAS values and lumbar lordosis, sacral tilt and lumbosacral angle, and there was a statistically significant result.