Erzurum ili Köprüköy ilçesinde tarihi ve arkeolojik araştırmalar
Historical and archaeological researches in the Köprüköy district of Erzurum province
  1. Tez No: 827234
  2. Yazar: MUHAMMED ÇAĞRI DİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KARAGEÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Tarih, Archeology, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Anadolu, tarih boyunca coğrafi, jeopolitik ve jeostratejik konumundan dolayı birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Asya ve Avrupa arasında doğal bir köprü konumunda olan, üç tarafı denizlerle çevrili Anadolu yarımadası verimli ovaları, su kaynakları, politik konumundan ötürü birçok kültürün bu topraklarda yeşermesini sağlamıştır. Kuzeydoğu Anadolu'da yer alan Erzurum ili Köprüköy ilçesiyle, Aras Havzası içerisinde, Yukarı Aras vadisinin kuzey kısmındaki Pasinler Ovası ile tarih boyunca çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır. Erzurum ili ve çalışma alanımız Köprüköy ilçesi, jeopolitik ve stratejik konumu itibariyle tarih boyunca pek çok devletin egemenliği altına almak istediği coğrafyada bulunmaktadır. Bölge, tarih öncesi devirlerden itibaren pek çok yerleşime sahip olmuştur. Bölgede kendini hissettiren en güçlü devlet Urartular, uygarlık ve kültürleriyle bu coğrafyaya çok şey kazandırmışlardır. Yaptığımız araştırmalar sonucu; 11 kale, 6 yerleşme, 4 mezarlık, 1. höyük, 1 yazıt tespit edilmiştir. Tespit edilen bu merkezlerin, bölgenin eskiçağ tarihini ışık tutacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Anatolia has hosted many civilizations throughout history due to its geographical, geopolitical and geostrategic location. The Anatolian peninsula, which is a natural bridge between Asia and Europe and surrounded by seas on three sides, has enabled many cultures to flourish in these lands due to its fertile plains, water resources and political position. Located in Northeastern Anatolia, Erzurum has hosted various civilizations throughout history, with the Köprüköy district, within the Aras Basin, and the Pasinler Plain in the northern part of the Upper Aras valley. Erzurum province and our study area Köprüköy district, due to its geopolitical and strategic location, are located in a geography that many states have wanted to dominate throughout history. The region has had many settlements since prehistoric times. Many ancient castles, mounds, inscriptions and tombs appear before us. Urartians the most powerful state that made itself felt in the region, brought a lot to this geography with their civilization and culture. As a result of our research; 11 castles, 6 settlements, 4 cemeteries, 1 mound, 1 inscription were identified. We think that these identified centers will shed light on the ancient history of the region.