Laging properties of rhodamine 66, rhodamine B and rhodamine 11 dyes for a nitrogen laser pumped-pulsed dye laser
Nitrojen lazeri ile pompalanan bir darbeli boya lazerinde kullanılan rhodamine 66, rhodamine B ve rhodamine 110 organik boyalarının lazer ışıma özellikleri
- Tez No: 68720
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
öz nitrojen lazeri ile pompalanan bir DARBELİ boya LAZERİNDE KULLANILAN RHODAMINE 6G, RHODAMINE B VE RHODAMINE 110 ORGANİK BOYALARININ LAZER IŞIMA ÖZELLİKLERİ Akın, Ahmet Yüksek Lisans, Fizik Bölümü Tez yöneticisi : Prof. Dr. Ramazan Aydın Aralık 1997, 107 sayfa Bu tez çalışmasında, çeşitli organik boyaların optik ve spektral özellikleri araştırıldı. Bu çalışma için N2 lazeri ile pompalananan bir darbeli boya lazeri kullanıldı. Üç farklı organik boya karışımı, boya lazerinde aktif madde olarak kullanılan Rhodamine 6G, Rhodamine B ve Rhodamine 110 boyalan kullanılarak hazırlandı. Her bir boya için spektrum eğrileri elde edildi ve bu eğrilerin çizgi-genişliği (FWHM) ölçüldü. Daha sonra ölçülen her bir çizgi genişliği daraltılmaya çalışıldı.Anahtar Sözcükler : Nitrojen lazeri, darbeli boya lazeri, lazer boyası, Rhodamine 6G, Rhodamine B, Rhodamine 110, çizgi-genişliği (FWHM). VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT LASING PROPERTIES OF RHODAMINE 6G, RHODAMINE B AND RHODAMINE 110 DYES FORA NITROGEN LASER PUMPED-PULSED DYE LASER Akin, Ahmet M.S., Department of Physics Supervisor : Prof. Dr. Ramazan Aydın December 1997, 107 pages This thesis investigates optical and spectral properties of several dyes. A pulsed dye laser pumped by a N2 - laser was used for this work. Three different organic dye solution were prepared by using Rhodamine 6G, Rhodamine B and Rhodamine 110 which are the active materials for the pulsed dye laser. The spectral output curves have been achieved and linewidths (FWHM) were measured for each dye. Then these linewidths were tried to be narrowed. mKeywords : Nitrogen laser, pulsed dye laser, laser dye, Rhodamine 6G, Rhodamine B, Rhodamine 1 10, linewidth (FWHM). IV