Elit kadın voleybolcuların COVID-19 sürecindeki sağlıklı yaşam davranışları ve sağlık kaygısı düzeylerinin incelenmesi
Examining the healty living behaviors and health anxiety level of elite female volleyball playaers during the COVID-19 process
- Tez No: 687203
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZHAN BAVLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmanın amacı; elit düzeyde voleybol oynayan kadın sporcuların, Covid-19 pandemisi sürecindeki sağlıklı yaşam davranışları ve sağlık kaygısı düzeylerini incelemektir. Çalışmaya yaş ortalaması 28,5 ± 5,1 yıl olan ve Türkiye Voleybol Kadınlar Süper Lig'i takımlarında oynayan toplam 144 kadın voleybol sporcusu gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmadaki veriler Sağlıklı Yaşam Davranışı ölçeği ve Sağlık Kaygısı ölçeğinin çevrimiçi anket doldurma şeklinde uygulanması ile elde edilmiştir. Veriler SPSS'te tek yönlü varyans (ANOVA) analizine göre değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; The aim of this study is to examine the healthy lifestyle behaviors and health anxiety levels of female athletes playing volleyball at the elite level during the Covid-19 pandemic. A total of 144 female volleyball players, whose average age is 28.5 ± 5.1 years and who play in the Turkish Volleyball Women's Super League teams, voluntarily participated in the study. The data in the study were obtained by applying the Healthy Living Behavior scale and the Health Anxiety scale by filling in an online questionnaire. Data were evaluated according to one-way analysis of variance (ANOVA) in SPSS.