Thermal efficiency in construction
Yapılarda ısı verimliliği
- Tez No: 68725
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
ÖZ YAPILARDA ISI VERİMLİLİĞİ Emiroğlu, Gökçe Kaan Yüksek Lisans Tezi, İnşaat Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Y. Doç. Dr. Metin Arıkan Aralık 1997, 191 Sayfa Bu tezde ısı enerjisi ve bu enerjinin binalardaki tüketiminin, binada yaşayan kişilerin konforunu bozmadan, nasıl azaltılabileceği anlatılmıştır. Binanın yapım aşamasında, binanın yerleşiminin ve kullanılacak yapım ve izolasyon malzemelerinin seçiminin, tüketimi azaltmak ve üretileni kaybetmemek açısından önemi gösterilmiştir. Isının transfer özellikleri ve çeşitli izolasyon malzemelerinin özellikleri anlatılmış ve sonuçta bir binanın değişik tipte yapılmış, izole edilmiş ve değişik iklim koşullarında inşa edilmiş halleri karşılaştırılıp, en ekonomik sonuca ulaşılmaya çalışılmıştır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THERMAL EFFICIENCY IN CONSTRUCTION Emıroğlu, Gökçe Kaan M.S., Department of Civil Engineering Supervisor : Asst. Prof. Dr. Metin Ankan December 1997, 191 Pages In this study heat energy and ways of minimising the heat consumption, without interfering with the thermal comfort of the occupants, is explained. The importance of the orientation of the buildings, and the type of the construction and insulation materials used, in construction stage for lowering the heat consumption and avoiding the loss of the heat produced is shown. Transfer characteristics of heat and types of insulation materials are explained and as a result different types of buildings insulated in different ways and exposed to different climatic conditions are compared and the optimum solution is tried to be reached. m