Rethinking primary health care facilities' archetype design in terms of energy efficiency, thermal comfort and indoor air qualities under COVID-19 measures
Birinci basamak sağlık tesislerinin arketip tasarımının enerji verimliliği, ısı konfor ve iç hava kalitesi açısından COVID-19 önlemleri ile yeniden düşünülmesi
  1. Tez No: 753872
  2. Yazar: YARA SHAKRAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YİĞİT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık ve Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Toplam enerji tüketiminin önemli paydaşlarından biri olan sağlık tesisleriyle birlikte binalar doğal çevrede ciddi tahribatlar yaratmaktadır. Bu sebeple sürdürülebilir kalkınma, öncelikle yapı endüstrisinin iyileştirilme yaklaşımları olarak belirlenmiştir. Bu bağlamda sürdürülebilir sağlık tesisleri, enerji verimli bina tasarımı, iyileştirilmiş iç hava kalitesi ve termal konfor seviyelerinin sağlanması yoluyla sağlanabilir. Bu tezin amacı, bir tip proje örneklemi üzerinden, Covid-19 önlemlerinin de dahil edildiği, enerji verimli birinci basamak sağlık merkezi tasarım yaklaşımı sunmaktır. Tez kapsamında ilk olarak, enerji verimliliği, termal konfor ve iç hava kalitesi kavramları ile modelleme ve modelleme doğrulaması hakkında detaylı araştırmalar yapılmıştır. Birinci basamak sağlık merkezleri, enerji tüketim seviyeleri ve mimari özellikleri açısından ana hatlarıyla incelenmiştir. Ardından, tip proje kavramına bazı örnek uygulamalar üzerinden genel bir bakış sunulmaktadır. Sonrasında, Covid-19 pandemisinin zorunlu kıldığı önlem ve düzenlemelerin enerji verimliliği, termal konfor ve iç hava kalitesi seviyelerini ne kadar arttırdığı araştırılmıştır. Sahra çöl bölgesindeki yaygınlığı ve yaşam koşullarının sertliği nedeniyle, Suudi Arabistan'da Tebük kenti (sıcak-kurak iklim bölgesi) çalışma alanı olarak belirlenmiş ve analiz edilmiştir. Bu bölgedeki bir tip birinci basamak sağlık merkezi binası, mimari özellikleri, enerji performansı ve bina kullanımı açısından analiz edilmiştir. Enerji performansının iyileştirilmesini amaçlayan ve Covid-19 önlemleri kapsamında gereken termal konfor ve iç hava kalitesi seviyelerini sağlayan yeni tasarım önerileri geliştirilmiştir. Geliştirilen öneriler simulasyonlardan elde edilen sonuçlar doğrultusunda enerji performansı açısından karşılaştırmalı grafikler üzerinden değerlendirilmiştir. Sonuç bölümünde çalışmanın kısıtlamaları belirtilmiş ve çalışmadan elde edilen önemli bulgular üzerinden öneriler ortaya koyulmuştur. Sonuç olarak pencere-duvar oranlarındaki değişiklikler, duvarlarda ısı yalıtımı ve cam türleri, enerji performansı üzerinde plan şemalarından daha önemli bir etkiye sahip olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Sustainable development is the approach to advance the construction industry because of the colossal impact buildings have on the environment and energy consumption. Since they are one of the largest consumers of energy, sustainable health care facilities must be achieved through energy-efficient building design and the provision of improved Indoor Air Quality (IAQ) and Thermal comfort (TC) levels. This thesis proposes an energy-efficient Primary Health Care Centre (PHCC) design approach adapted to the Covid-19 measures via an archtype case study. First, extensive research on energy efficiency concepts, TC and IAQ, and modelling and modelling validation are conducted. PHCCs are outlined in terms of their energy consumption levels and architectural features, followed by definition of archetypes and some exemplary applications. Due to its prevalence in the Sahara desert region and the harshness of its living conditions, the hot-arid climatic region of Tabuk, Saudi Arabia, is determined and analysed. An archetypal PHCC in this region is determined and analysed in terms of architectural features, energy efficiency, and occupancy schedules. Based on gathered literature, six new design proposals, adapted to Covid-19 regulations, are developed and demonstrated aiming to achieve energy efficiency and desirable TC and IAQ levels. The proposals are evaluated, and energy performance results of simulations are drawn and discussed. The evaluation and adequacy of energy efficiency, TC and IAQ levels, in conjunction with measures and regulations enforced by the uprising of the pandemic caused by the spread of Covid-19, are demonstrated forming a comprehensive conclusion, supplemented with future recommendations and limitations of the study. The study revealed that changes in WWRs, thermal insulation in walls and glazing types had a more substantial impact on energy performance than plan layouts.