The use of new media in times of crisis: An analysis of prosumer behaviour exhibited by generation y during the COVID-19 pandemic
Kriz zamanında yeni medya kullanımı: COVD-19 pandemisi sırasında Y kuşağının üretüketici davranışları üzerine bir analiz
- Tez No: 687276
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TİRŞE ERBAYSAL FİLİBELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Web 2.0 teknolojilerinin kullanımının artmasıyla, insanlar sadece tüketici olmaktan ziyade birer üretüketici haline geldi. 2020'de Covid-19 salgınıyla birlikte evde kalmak zorunda olan insanlar yeni medyanın öneminin daha fazla farkına vardı. İnsanlar sosyalleşmek, çalışmak, eğlenmek, oyun oynamak, ders çalışmak, müzeleri ziyaret etmek, konserler dinlemek için medya teknolojilerini eskisinden daha fazla kullanmaya başladı. İçerik oluşturmak ve tüketmek, küresel sokağa çıkma yasağı döneminde aktif internet kullanıcılarının ilk beş etkinliğinden biri haline geldi. Bu çalışmada, öngöremediğimiz küresel sağlık krizi sırasında, sosyal medya ve yeni medya teknolojilerinin kullanımını gözlemlemek ve analiz etmek amacıyla, geleneksel medyaya doğan ve yeni medyayla yetiştirilen bir nesil olan Y kuşağından on yedi kişiyle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirildi. Bu araştırma kapsamında pandemi sırasında yeni medya kullanıcılarının çevrimiçi davranışlarını anlamak için görüşmecilere, sosyal medya ve medya teknolojilerinin kullanımına ilişkin sorular soruldu. Bulgularımız bize pandemi ile birlikte insanların yeni medya kullanım alışkanlıklarının/pratiklerinin değiştiğini ve sosyal medya platformlarının ve yeni medya teknolojilerinin hayatımızda sandığımızdan daha fazla yer almaya başladığını gösterdi.
Özet (Çeviri)
With the increased usage of Web 2.0 technologies, new media users, formerly having played the role of consumers in media landscape, began to shift their behavior and become prosumers. In 2020, having been forced to stay inside as a result of the Covid-19 outbreak, people became more aware of their reliance on new media technologies. In an effort to socialize, work, have fun, play games, study, visit museums and attend concerts, individuals began to use media technologies more than ever before. Creating and consuming content quickly became one of the top five activities of active internet users during the global pandemic. In this study, we conducted seventeen semi-structured interviews with members of Generation Y, a generation born into traditional media but raised with new media. We hoped to observe and analyze the use of social media and new media technologies during this unforeseen global health crisis. Within the scope of this research, participants were asked about their social media and new media usage in order to understand the nature of their online behavior during the span of the pandemic. Our findings showed that new media usage habits/practices began to change during the pandemic and social media platforms along with new media technologies evolved to take a greater role in our lives.