Company valuation techniques and implementation to a Turkish telecommunication company
Şirket değerleme teknikleri ve bir Türk telekomünikasyon şirketi için uygulaması
  1. Tez No: 687279
  2. Yazar: YÜKSEL İREM KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Şirket değerleme konusu finans dünyasında önem taşımaktadır. Şirket değerleme teknikleri satın alma ve birleşme işlemlerinde, hisse senedi piyasalarındaki işlemlerde, halka arzlarda ve şirketin performansının belirlenmesinde uygulanmaktadır. Bu tezin amacı, şirket değerlemesi ile ilgili akademik literatürün incelenmesi, bu incelemenin sonuçları kullanılarak bir değerleme yönteminin tanımlanması ve bu değerleme yönteminin telekomünikasyon sektöründe yer alan bir Türk şirketine uygulanmasıdır. Bu tez çalışmasında, şirket değerlemesi ile ilgili akademik literatür incelemesi yapılmıştır. Değer ve değer kavramları açıklanmış olup şirket değerlemesinde kullanılan ana teknikler gösterilmiştir. Şirket değerlemesinin en önemli teknikleri olan indirgenmiş nakit akımları değerlemesi ve göreceli değerleme yöntemleri detaylandırılmıştır. Literatür araştırmasının sonuçları kullanılarak, indirgenmiş nakit akımları değerlemesi ve göreceli değerleme tekniklerine dayanan bir değerleme yöntemi geliştirilmiştir. Vaka incelemesi olarak, indirgenmiş nakit akımları değerlemesi ve göreceli değerleme yöntemleri telekomünikasyon sektöründe yer alan bir Türk şirketine uygulanmış ve değerleme aralıkları hesaplanmıştır. İndirgenmiş nakit akımları değerlemesi ve göreceli değerleme yöntemlerinden elde edilen sonuçlar, örnek şirketin Borsa İstanbul'daki fiyatı ile kıyaslanmıştır. Çalışmanın son bölümünde, indirgenmiş nakit akım ve göreceli değerleme yöntemleri ile hesaplanan değerlerin, birbiri ile benzer sonuçlar çıkardığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Company valuation is one of the crucial topics in the finance world. Company valuation theories have been implemented in merger and acquisitions, stock market transactions, public offerings and performance assessment of a company. Main objectives of this study are to review the theoretical literature on company valuation, to define a valuation procedure based on findings and to implement such procedure on a Turkish telecommunication company. In this thesis, an extensive literature research on the company valuation is investigated. Value and valuation concepts are detailed, and main company valuation techniques have been discussed. This research focuses on discounted cashflow (DCF) valuation and relative valuation. A valuation procedure based on discounted cashflow valuation and relative valuation techniques is developed by using the findings of the literature survey. As a case study, the valuation procedures of DCF method and relative valuation method are implemented on a Turkish telecommunication company. By implementing the procedures, a valuation range for the company is calculated. Furthermore, the results obtained from the valuation procedures and the current market price of the company on Borsa Istanbul (Istanbul Stock Exchange) are compared. In conclusion, the study suggests that the calculated prices obtained from the DCF method and relative valuation method give similar results.