Uzaktan eğitim yönteminin hizmet içi eğitimde uygulanabilirliği (Türk Telekomikasyon A.Ş. ve Posta İşletmesi Genel Müdürlüğü değerlendirmesi)
Implicability of distance education method in service education (An evaluation in Türk Telecommunication Inc. and Postal Services General Directory)
- Tez No: 81673
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECMETTİN TEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
104 ÖZET Değişen ve gelişen toplumda eğitimli insan daha da önem kazanmaktadır. İleri düzeyde eğitim görmüş bireylerle, yeterince eğitim görmemiş bireyler arasındaki boşluk, herkesin daha fazla eğitim almak istemesi, bilgi patlaması gibi olgular, eğitimde alışılagelmiş uygulamaların dışında yapısal ve işlevsel farklılaşmayı gerektirmektedir. Hizmet içi eğitim uygulayan kurumlar personeline daha fazla eğitim, birinci kaynaktan eğitim, yer ve zaman sınırlaması olmadan eğitim verme imkanına, yeni teknik ve teknolojilerle sahip olabilmektedirler. Türk Telekom ve Posta işletmesi Genel Müdürlüklerinin, fazla sayıda personelinin olması ve ülke çapında yaygın bir yapıya sahip olmaları, personel başına düşen eğitim saatinin standartların çok altında olması nedeniyle.araştırmanının problemi; uzaktan eğitimin hizmet içi eğitimde uygulanabilirliği olarak oluşturulmuştur. Araştırmanın amacı; Türk Telekom A.Ş ve Posta işletmesi Genel Müdürlüğü Eğitim Ünitelerinde, uzaktan eğitimin hizmet içi eğitimde uygulanabilirliğini değerlendirmektir. Araştırma tarama modeli niteliğindedir. Kursiyer ve eğitimcilerin uzaktan eğitimin.hizmet içi eğitimde uygulanabilirliğine ilişkin görüşlerini saptamak amacıyla, iki adet anket geliştirilmiş ve uygulanmıştır. Elde edilen verilere yüzde, frekans ve ki-kare uygulanmıştır. Çalışma evreni olarak Türk Telekom A.Ş ve Posta İşletmesi Genel Müdürlüğü Eğitim Merkezleri seçilmiştir. Ömeklem grubu olarak, 1997 yılı 2. Dönem eğitim programına katılan kursiyerler arasından tesadüfü ömeklem yöntemiyle 222 personel ve 55 eğitimci seçilmiştir. Hizmet içi eğitim ihtiyacını karşılamada.klasik yöntemler artık yeterliliğini yitirmişlerdir. Her iki kurumun eğitimcilerinin görüşlerine göre mevcut fiziki tesis, öğretim elemanı ve ortamlarla şu andaki eğitilen personelden daha fazla sayıda personelin eğitilmesi mümkün görünmemektedir. Posta işletmesi Genel Müdürlüğü ve Türk Telekom A.Ş de yapılacak uzaktan eğitim105 çalışmalarına, araştırma verilerine göre, kurum çalışanları.öğretim elemanları ve eğitim yöneticileri destek sağlayacaklardır. Uzaktan Eğitim Uygulamaları bu kurumlarda olumsuz bir tepkiyle karşılanmamaktadır. Dolayısıyla uzaktan eğitim tekniğiyle bu kurumlarda hizmet içi eğitim uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
107 ABSTRACT There is a comment that is made from generation to generation and it is always true. It has never been truer than it is today. The young people are better educated. Every new generation is a different from the one that preceded it.Today the difference of the society is very marked indeed and the development as well. Organisations, using professional training must train their staff at most,reflectte aching, referent questioning and reduction while performing the very efective method and getting the knowledge from the first source. Timing and environment should be based on the best. Educational movement argues that the plainings designing, implamantation and evaluation of a programe of a programe of a students' learning should be carried out by the educational instituations. Techniques and technology : particular method of doing something and the activity or study of using scientific knowladge for practical purposes. The aim of my search is to evaluat the structure of the two General Directorates; Turkish Telekom Company and Post Administration. To me due to the style of the two General Directorates“ Distance self training should be a appreciated. ”İn order to come to the right point, two inquiries has been prepared and evaluated by the students and trainers. Persentage frequency and the analize of ki- kare has been applied in the result of those inquiries.Turkish Telecomünication Company and the General Directory of Post Administration has been chosen as the study environment. 55 Trainers and 222 trainies has been tried just by chance in 1997 second semester. As a mater of fact, it could be said that the classical methods aren't sufficient enough any more for professional training *' Distance Self Training" shuold be suported by the management the trainers and the whole staff. In my oppinion this would be a complete success.