Özel diyet polikliniğine başvuran kadınların günlük içecek tüketimi ile bazı biyokimyasal kan parametreleri ve antropometrik ölçümler arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
A Study on the Relationship Between Daily Beverage Consumption of WomenApplying to the Special Diet Polyclinic and Some Biochemical Blood Parameters and Anthropometric Measurements
- Tez No: 687283
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE ARITICI ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada özel diyet polikliniğine başvuran farklı vücut kompozisyonuna sahip kadınların günlük içecek tüketimi ile bazı biyokimyasal kan parametreleri ve antropometrik ölçümler arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma, özel diyet polikliniğine başvuran 18-65 yaş arası kadın gönüllü birey ile yürütülmüştür. Çalışmaya 100 kadın birey katılmıştır. Kadınların yaşları ortalama 31,80±11,46 yıl olarak belirlenmiştir. Çalışmaya katılan kadınların boy uzunluğu, vücut ağırlığı, bel çevresi ve BKI(kg/m2) ölçümleri diyetisyenler ve araştırmacı tarafından yapılmıştır. Çalışmaya katılan kadınlara demografik özelliklerinin, beslenme alışkanlıklarının, sağlık bilgilerinin, fiziksel aktivite alışkanlıklarının, BEVQ-15 (içecek alım anketi) ile içecek tüketim sıklıklarının sorgulandığı bir anket formu uygulanmıştır. Kadınların 6 ay içerisinde yapılmış olan biyokimyasal kan sonuçları retrospektif olarak alınıp kaydedilmiştir. Kadınların günlük içeceklerden ortalama 172,28±124,51 kilokalori ve ortalama 8,40±11,85 gram sükroz aldıkları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
A Study on the Relationship Between Daily Beverage Consumption of Women Applying to the Special Diet Polyclinic and Some Biochemical Blood Parameters and Anthropometric Measurements In this study, the evaluation of daily use of the application with a special body type and biochemical blood and anthropometric measurements. The study is about to be raised by people with a special diet oriented 18-65 years old. 100 applied participants participated in the study. The mean age of the women was 31 years, 80±11.46 years. Environmental/boys, body weight, waist and BMI(kg diets) and research studies have been conducted. A few demographics in total, review, your health study, a formula of 15 tasting survey (beverage intake survey) and flavors, questioning their frequency. The biochemical blood results of the women within 6 months were taken and recorded retrospectively. It was found that women took an average of 172.28±124.51 kilocalories and 8.40±11.85 grams of sucrose from daily beverages.