Multiple migrations flows of Syrians the case of Syrians changing destinations from Turkey to the United Kingdom
Suriyelilerin çoklu göç akışları Türkiye'den Birleşik Krallık'a hedef değiştiren Suriyelilerin örneği
  1. Tez No: 687282
  2. Yazar: BILAL HAZZOURI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR DİNÇŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de uzun süreli göçmen olarak yaşayan ve daha sonra başta Birleşik Krallık olmak üzere yeni bir destinasyona göç etmeye karar veren Suriyeli göçmenler üzerinde yapılan nitel bir çalışma aracılığıyla Suriyelilerin çoklu göç akışını incelemektedir. Bu araştırma, insan sermayesi teorisine ve Özlemler-Yetenekler modeline dayanan karma bir teorik çerçeve aracılığıyla bu çoklu göçlerin arkasındaki nedenleri ve itici güçleri göstermektedir. Ayrıca, bu araştırma, mevcut durumu iyileştirmek, refahı artırmak veya daha iyi fırsatlar aramak için Makro, Mezo ve Mikro düzeylerdeki çeşitli faktörlerden ilham alan insan yatırımı olarak çoklu göçleri tartışmaktadır. Ayrıca, bu yatırımlar, potansiyel göçmenlerin her bir hareketin maddi ve manevi maliyetlerini karşılama kapasite ve kabiliyetine bağlıdır. Çalışma, Çoklu Göçleri teorize eder ve arkasındaki motivasyonu ve dürtüleri gösterir. Ardından Suriyeli mültecilerin göç akışına ve komşu ülkelerdeki ve diasporadaki durumlarına genel bir bakış sunar. Daha sonra çalışma, 25 Suriyeli göçmen ile yarı yapılandırılmış ve derinlemesine görüşmeler yoluyla gerçekleştirilen nitel araştırmanın bulgusunu sunmaktadır. Çalışma, Suriyelilerin Türkiye'den Birleşik Krallık'a Çoklu Göç rotalarını ve her bir hareketin arkasındaki öncelikleri, ihtiyaçları, hırsları ve özlemleri sunmaktadır. Ayrıca, çalışma Mikro düzeyde bireysel karakterlerin yaş, cinsiyet, medeni durum, din, etnik köken ve Eğitim dahil olmak üzere çoklu göçler üzerindeki etkisini tartışmaktadır. Ayrıca, Meso düzeyindeki bu çalışma, göçmenin kararı üzerindeki yasal çerçeve olan hareket maliyetinin etkisini göstermektedir. Ayrıca, göçmenlerin etrafındaki çeşitli bağlam unsurlarının onları Makro düzeyde yerleşmeye veya yeni hedeflere yeniden taşınmaya nasıl motive edebileceğini araştırıyor.
Özet (Çeviri)
This research studies the multiple migrations flow of Syrian through the qualitative study on Syrian migrants who lived in Turkey as long-term immigrants then decided to migrate to a new destination, mainly the United Kingdom. This research demonstrates the causes and drivers behind those multiple migrations through a mixed theoretical framework depend on the human capital theory and the Aspirations-Capabilities model. Moreover, this research debates the multiple migrations as human investment inspired by various factors in Macro, Meso and Micro levels to improve the current situation, increase the wellbeing or seek better opportunities. Also, those investments depend on the capacity and capability of potential migrants to cover each movement's tangible and intangible costs. The study theorizes Multiple Migrations and illustrates the motivation and drives behind them. Then it gives an overview of the migration flow of Syrian refugees and their situation in neighbours countries and diaspora. After that, the study presents the finding of the qualitative study that was conducted through semi-structured and in-depth interviews with 25 Syrian migrants. The study presents the Multiple Migrations routes of Syrian from Turkey to the United Kingdom and the priorities, needs, ambitions, aspirations behind each movement. Also, the study argues at the Micro-level the impact of the individual characters on multiple migrations, including age, gender, marital status, religion, ethnicity, and Education. Moreover, this study at the Meso level illustrates the impact of the cost of movement, the legal framework on the migrant's decision. Furthermore, it explores how the various elements of context around the migrants could motivate them to settle or move again to new destinations at the Macro level.