Şanlıurfa ili Eyyübiye Sağlıklı Hayat Merkezi'ne başvuran bireylerde metabolik sendrom risk etmenleri ile beslenme örüntüsünün belirlenmesi
Determination of metabolic syndrome risk factors and nutritional pattern in individuals applying to şanliurfa Eyyübiye Healthy Life Center
- Tez No: 687289
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA GÜLDEN PEKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma; Şanlıurfa İli Eyyübiye Sağlıklı Hayat Merkezi'ne başvuran bireylerin metabolik sendrom risk etmenleri ile beslenme örüntüsünün belirlenmesi amacıyla toplam 134 (%88,1'i kadın) yetişkin birey üzerinde yürütülmüştür. Bireylerin demografik özellikleri, fiziksel aktivite durumları, beslenme alışkanlıkları, Akdeniz diyetine uyumları, bazı biyokimyasal parametre değerleri ve antropometrik ölçümleri saptanmıştır. Bireylerin Akdeniz diyetine uyumları, Akdeniz Diyetine Uyum Ölçeği (PREDIMED/MEDAS) ile belirlenmiştir. Bireylerin metabolik sendrom risk durumları AHA/NHLBI (American Heart Association / National Heart, Lung and Blood Institute) ve IDF (International Diabetes Federation)'ye ait iki ayrı kriter kullanılarak belirlenmiştir. Bireylerin AHA/NHLBI kriterlerine göre metabolik sendrom prevelansı %24,6 (Erkek: %12,5; Kadın: %26,2), IDF kriterine göre ise sırasıyla %29,9 (Erkek: %37,5, Kadın: %28,8) olarak bulunmuştur. Bireylerin Akdeniz diyet ölçeğine uyumları ile metabolik sendrom durumları arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The study was conducted on a total of 134 (88.1% were women) adult individuals in order to determine the metabolic syndrome risk factors and nutritional patterns of individuals admitted to the Şanlıurfa Eyyübiye Healthy Life Center. Demographic characteristics, physical activity status, nutritional habits, adherence to the Mediterranean diet, some biochemical parameters and anthropometric measurements of the individuals were determined. Individuals' adherence to the Mediterranean diet was determined by the Prevention with Mediterranean Diet Compliance screener (PREDIMED/MEDAS). Metabolic syndrome risk status of individuals were determined using two separate criteria by AHA/NHLBI (American Heart Association / National Heart, Lung and Blood Institute) and IDF (International Diabetes Federation). According to the AHA/NHLBI criteria, the prevalence of metabolic syndrome was found as 24.6% (Males:12.5%, Females:26.2%) and according to the IDF criteria as 29.9% (Males: 37.5%, Females: 28.8%). There was no statistically significant difference between individual's compliance with the Mediterranean diet screener and metabolic syndrome status (p>0.05).