Kritik bakım hastalarında serum GGT düzeyinin mortalite ile ilişkisi
The relationship of serum GGT level and mortality in critical care patients
  1. Tez No: 687295
  2. Yazar: SERHAT TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZİRE BELGİN AKILLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Kritik hastalık, genel olarak yaşamsal fonksiyonları unstabil olan ve genel durumu kötüleşmesi muhtemel hastaların sahip olduğu, ciddi morbidite ve mortalite ile sonuçlanan sistemik bir süreç olarak tanımlanabilir. Kritik hasta bakımı stresli, masraflı, zor ve uzmanlık isteyen bir iştir. Bu hastalarda prognozunun bilinmesi ve hastaya erken müdahale edilmesi önem arz etmektedir. Bu süreç içerisinde dikkatle takip edilmesi gereken ölçümlerden birisi de Gama-Glutamil Transferaz (GGT) dır. Gama-glutamil transferaz (GGT), serumda ve birçok hücrede dış yüzeyde yer alan aminoasit veya küçük peptidlerin gama glutamil artıklarının transferini katalizleyen bir enzimdir. GGT, özellikle fazla miktarda salgılama ve emilim kapasitesine sahip olan proksimal böbrek tübüllleri, safra kanalları, karaciğer kanalikülleri, pankreas asiner hücre ve duktulleri ile ince barsak fırça kenar hücrelerinde bulunur. Hücre içi indirgenmiş glutatyon (GSH) sentezi için gerekli olan amino asitleri, özellikle de sisteini sağlamak için gerekli olan hücre dışı GSH'ın yıkımı sonucu oluşur. Bu çalışmanın amacı, kritik hastalarda serum GGT'nin mortalite ile ilişkisini ortaya koymaktır. Çalışma, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Konya Şehir Hastanesi acil servise başvuran ve acil kritik yoğum bakımda yatışı yapılan toplam 408 hasta ile tamamlanmıştır. Hastalardan 01/01/2020 ile 31/12/2020 tarihleri arasındaki bir yıllık sürede bilgi toplanmıştır. Örneklem sayısı yapılan güç analizi sonucunda belirlenmiştir. Çalışmanın istatistiksel analizleri SPSS 20.0 programı ile gerçekleştirilmiştir. Hastaların %59,1'i erkek ve yaş ortalaması 60,54±22,04 yıl olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Critical illness can be defined as a systemic process that results in serious morbidity and mortality in patients whose vital functions are unstable and whose general condition is likely to deteriorate. Critical patient care is a stressful, costly, and specialized job. It is important to know the prognosis of these patients and to intervene early. Gamma-Glutamyl Transferase (GGT) is one of the measurements that should be followed carefully during this process. Gamma-glutamyl transferase (GGT) is an enzyme that catalyzes the transfer of gamma-glutamyl residues of amino acids or small peptides located on the outer surface of serum and many cells. GGT is found in proximal renal tubules, bile ducts, liver canaliculi, pancreatic acinar cells and ducts, and small intestine brush border cells, which have a large secretion and absorption capacity. It is formed as a result of the breakdown of extracellular GSH, which is necessary to provide amino acids, especially cysteine, required for the synthesis of intracellular reduced glutathione (GSH). The aim of this study is to reveal the relationship between serum GGT and mortality in critically ill patients. The study was completed with a total of 408 patients who applied to the emergency department of Health Sciences University Konya City Hospital and were hospitalized in the emergency critical intensive care unit. Information was collected from the patients in a one-year period between 01/01/2020 and 31/12/2020. The samples size was determined as a result of the power analysis. The statistical analyses of the study were performed with the SPSS 20.0 software. 59.1% of the patients were male and the mean age was calculated as 60.54±22.04 years. The mortality rate was found to be 26.47%.