TS ISO 45001:2018 iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemi ve bir üretim tesisinde uygulanması
TS ISO 45001:2018 occupational health and safety management system and its application in a production facility
- Tez No: 687302
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN OSMANŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Sağlık ve güvenlik politikaları doğrultusunda hedeflerine ulaşmak için işletmeler, sağlık ve güvenlik risklerini kontrol ederek sağlam bir performansa ulaşmayı ve gerçekleştirmeyi hedefler. Bu amaç doğrultusunda ve en önemlisi insan hayatı söz konusu olduğu için iş sağlığı ve güvenliği mevzuatı çerçevesinde gerekli tedbirleri alarak faaliyetlerine devam etmeleri gerekmektedir. Mevcut faaliyetler noktasında alınan önlemlerin yetersiz kalmaması veya gelişim sürekliliğinin sağlıklı takip edilebilmesi için iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemi kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı; İş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemini kuran, sürdüren ve denetleyenlere fayda sağlamakla birlikte, ilgili eğitimleri almış olanların ve iş sağlığı ve güvenliği profesyonellerinin de yararlanması hedeflenmektedir. Çalışmanın giriş bölümünde, tezin ana hatları ve ortaya çıkış nedenleri yer alacaktır. Birinci bölümde, toplam kalite ve yönetim sistemleri bilgilerine yer verilecektir. İkinci bölümde, TS ISO 45001:2018 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi ve işletmelerdeki rolünden bahsedilecektir. Üçüncü bölümde, bir üretim tesisinde uygulama yöntemi standardın maddeleri üzerinden anlatılacaktır. Sonuç kısmında tez çalışmasındaki bölümlerin çıkarımları ve gerekli yorumlar yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
In order to achieve their goals in line with health and safety policies, businesses aim to achieve and realize a solid performance by controlling health and safety risks. In line with this purpose and most importantly, since human life is at stake, they have to continue their activities by taking the necessary measures within the framework of occupational health and safety legislation. Occupational health and safety management system is used to ensure that the measures taken at the point of current activities are not insufficient or that the development continuity can be followed up properly. The aim of this study is; To benefit those who establish, maintain and inspect the occupational health and safety management system, ın addition, it is aimed that those who have received the relevant trainings and occupational health and safety professionals will also benefit. In the introduction part of the study, the main lines of the thesis and its emergence reasons will be included. In the first part, total quality and management systems information will be included. In the second part, TS ISO 45001: 2018 Occupational Health and Safety Management System and its role in businesses will be mentioned. In the third section, the application method in a production facility will be explained over the items of the standard. In the conclusion part, inferences of the chapters in the thesis study and necessary interpretations will be made.