Yerel basında göçmenlerin temsili: Van Bölge ve Prestij gazeteleri örneği
Representation of immigrants in the local press: The case of Van Region and Prestige newspaper
- Tez No: 687301
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Düşünce ve kanaatlerimizi etkilemede önemli bir role sahip olan medya toplumsal gerçekliğin inşa sürecinde önemli bir etkiye sahiptir. Bu çalışmada inşa sürecinde etkili olan yerel medyanın nasıl bir söylem benimsediği incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda Van ilinde yayın yapan en yüksek tirajlı iki gazete, Van Bölge gazetesi ve Prestij Haber gazetesi örneklem olarak kabul edilmiştir. 2018 ve 2020 yılları zaman aralığı olarak belirlenmiştir. Bu gazetelerden her gazete ve her yıl için iki haber toplamda on iki adet örnek haber incelenmiştir. Bu haberler Van Dijk'in eleştirel söylem analizi doğrultusunda ele alınmış olup haberlerde göçmenlerle ilgili hangi dil ve söylemin kullanıldığı ve yerel medyadaki temsil biçimi ortaya konulmuştur. Bu sayede yerel medyada göçmenlerin temsiline dair bulgular sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The media, which has an important role in influencing our thoughts and convictions, has an important effect in the construction process of social reality. In this study, it was examined what kind of discourse the local media, which was effective in the construction process, adopted. For this purpose, the two newspapers with the highest circulation in Van, Van Region newspaper and Prestij news, were accepted as samples. The years 2018 to 2020 are determined as the time interval. A total of twelve sample news from these newspapers, two news for each newspaper and for each year, were examined. These news were handled in line with Van Dijk's critical discourse analysis and the language and discourse used in the news about immigrants and the way they were represented in the local media were revealed. In this way, findings on the representation of immigrants in the local media were presented.