Metal sektöründe ts en ISO 14001 çevre yönetim sistemi ve TS en ISO 45001 iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemi uygulaması
ISO 14001 environmental management system and İSO 45001 occupational HEALTH and safety management system applications in metal industry
  1. Tez No: 763483
  2. Yazar: EMİNE NUR TÜYLÜOĞLU YAZGAN
  3. Danışmanlar: PROF. ALPASLAN HAMDİ KUZUCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
“Metal Sektöründe ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi ve ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Entegre Yönetim Sistemleri Uygulamaları”isimli bu çalışma nicel araştırma yöntemleri kullanılarak yapılmış olup elde edilen tüm bulgular ulusal tez merkezi arşivinde bulunan tezler, hakemli makalelerde yayımlanan makalelerden, raporlardan, yönetmeliklerden vb. kaynaklardan yararlanılarak oluşturulmuştur. Çalışma, temelde üç ana başlık altında toplanmıştır. İlk bölümde çevre yönetim sistem üzerine yapılan araştırmalar derlenerek toplanması ve akabinde çevre yönetim sistemlerine ait standartların karşılaştırılması ve ISO 14001 standardının incelenmesi ile ikinci bölüm oluşturulmuştur. Üçüncü bölümde ise İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi yani ISO 45001 standardı incelenmiştir. Valfsan fabrikasında kurulan ISO 45001 yönetim sisteminin katkıları ve sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study named“ISO 14001 An Environmental Management System and ISO 45001 Occupational Health and Safety Integrated Management Systems Applications in the Metal Industry”was conducted using quantitative research methods and all the findings obtained were obtained from the theses in the archive of the national thesis center, articles published in peer-reviewed articles, reports, regulations, etc. . created using resources. The study is basically grouped under three main headings. In the first part, the second part was formed by compiling and collecting the researches on the environmental management system and then comparing the standards of the environmental management systems and examining the ISO 14001 standard. In the third part, the Occupational Health and Safety Management System, namely the ISO 45001 standard, has been examined.