İzole koroner arter baypas cerrahisi yapılan hastalarda kardiyopulmoner baypas süresinin postoperatif renal fonksiyonları üzerine etkisinin araştırılması
Investigation the effect of cardiopulmonary bypass periods on postoperative renal functions in patients with isolated coronary artery bypass surgery
  1. Tez No: 687322
  2. Yazar: MERVE ÇALIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Perfüzyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Koroner arter hastalığının cerrahi tedavisi koroner arter baypas greft operasyonudur. Açık kalp cerrahisi uygulanan hastalarda kardiyopulmoner baypas (KPB) süresi boyunca miyokard ile birlikte birçok organ bu durumdan etkilenmektedir. Ekstrakorporeal dolaşım süresi boyunca etkilenen organlardan biri olan böbrekler kalp cerrahisi sonrasında gelişen akut böbrek hasarı (ABH) mortalite ve morbidite açısından ciddi komplikasyonlar arasındadır.Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesinde yapılan araştırmamız izole koroner baypas cerrahisi olan hastalarda kardiyopulmoner baypas sürelerinin renal fonksiyonlara olan etkisi araştırıldı. Kardiyopulmoner baypas süreleri dikkate alınarak iki grup oluşturuldu. 1. Grupta KPB süresi 90 dakikanın altında olan hastalar, 2. Grupta ise KPB süresi 90 dakikanın üzerinde olan hastalar incelendi. Araştırmaya alınan hastaların ejeksiyon fraksiyon (%EF) değerleri %40'ın üzerindeydi. Bu çalışmada preoperatif ve postoperatif olarak biyokimya testlerinden Üre, Kreatinin, Laktat Dehidrogenez (LDH), Glomerüler Filtrasyon Hızı (e-GFR), kan elektrolitleri ve hemoglobin değerleri bakıldı.Sonuç olarak izole koroner arter baypas cerrahisi yapılan hastalarda kardiyopulmoner baypas süresinin postoperatif renal fonksiyonları üzerine etkisinde böbrek fonksiyonlarında anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The surgical treatment of coronary artery disease is coronary artery bypass graft operation. During the cardiopulmonary bypass (CPB) period in patients undergoing open heart surgery, many organs are affected along with the myocardium. Kidneys, one of the organs affected during the extracorporeal circulation period, are among the serious complications in terms of mortality and morbidity, acute kidney injury (AKI) that develops after cardiac surgery.Our study conducted in Başakşehir Çam and Sakura City Hospital investigated the effect of cardiopulmonary bypass times on renal functions in patients with isolated coronary bypass surgery. Two groups were formed considering cardiopulmonary bypass times. Patients with a CPB duration of less than 90 minutes in Group 1 and patients with a CPB duration of> 90 minutes in Group 2 were examined. The ejection fraction (% EF) values of the patients included in the study were above 40%. In this study, biochemistry tests such as Urea, Creatinine, Lactate Dehydrogenesis (LDH), Glomerular Filtration Rate (e-GFR), blood electrolytes and hemoglobin values were measured preoperatively and postoperatively.As a result, it was found that there was no significant difference in renal functions in the effect of cardiopulmonary bypass time on postoperative renal functions in patients who underwent isolated coronary artery bypass surgery.